Spor o výšku Mount Everestu je vyřešen ke spokojenosti zúčastněných

Čína a Nepál vyřešily vleklý spor o výšku Mount Everestu. Obě země o tom jednaly v Káthmándú. Nejvyšší hora světa oficiálně měří 8 848 metrů, na tom se nic nemění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Everest

Mount Everest | Foto: mnteverest.net

Jenže podle Číny je hora o čtyři metry nižší. Číňané totiž neberou v úvahu čtyřmetrovou vrstvu sněhu. Jinými slovy, výšku hory počítají ke skalnatému, a nikoli sněžnému vrcholku.

Obě země vyřešily spor šalamounsky: navzájem uznaly svá stanoviska. Spor o výšku Mount Everestu se vede od prvních měření v roce 1856.

Zbyňek Engel z Katedry fyzické geografie a geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Rádiu Česko řekl, že každá metoda používaná k měření má své nepřesnosti, nicméně že zatím nejpřesnější údaj je z roku 1992 a udává 8 846 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zbyňek Engel z Katedry fyzické geografie a geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy hovořil ve vysílání Rádia Česko o způsobech i výsledcích měření Mount Everestu.

Vysvětlil také, že v dřívějších letech se měření provádělo tradičními geodetickými metodami, to znamená zaměřováním vzdáleností a úhlů. „V polovině 18. století, kdy se prováděla první měření, do toho vstupovaly ještě různé politické komplikace. Britové, nebyli vpuštěni na území Nepálu, které je blíže vrcholu Everestu a první záměry dělali z Indie, tedy z velice vzdálených bodů,“ popsal Zbyněk Engel.

Tendence odpočítávat od výšky mocnost sněhové pokrývky na vrcholech hor se podle Engela objevuje v posledních letech. Nicméně už Číňané v 70. letech prý jako první na Everestu výšku sněhové pokrývky změřili a snažili se ji také odečíst z trigonometricky zaměřené výšky.

Výšku hory skutečně sníh zvyšuje, neskrýval Zbyněk Engel. „Kdybychom se striktně drželi měření výšky v každém časovém okamžiku, tak by v průběhu roku kolísala v závislosti na mocnosti sněhové pokrývky. Korektnější je uvádět výšku až k povrchu skalního podloží,“ doplnil.

Helena Berková, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme