Státy chtějí bojovat proti změnám klimatu. Dosavadní návrhy ale nestačí, tvrdí OSN

Svět musí zpomalit globální oteplování, vyzývá Organizace spojených národů. Zprávu o stavu klimatu zveřejnila před celosvětovou konferencí v Paříži. Zpracovala v ní návrhy desítek států a jejich postoj ke změnám klimatu. OSN zdůraznila, že z národních dokumentů je zřejmé, že si země uvědomují závažnost globálního oteplování. Navrhnuté kroky ale prý nestačí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo OSN v New Yorku, Organizace spojených národů | Foto: Reuters

Ke zpomalování oteplování se hlásí asi 146 zemí a jejich akční plány se dohromady týkají zhruba 86 procent současných světových emisí.

Hlavním cílem návrhu OSN je, aby globální oteplování nezesílilo o víc než dva stupně Celsia. To jsou předpokládané cíle pařížské konference.

Z dosavadních údajů, které má organizace k dispozici, vyplývá, že s postupným snižováním oxidu uhličitého by se průměrná teplota do roku 2100 měla zvýšit o 2,7 stupňů celsia. Kdyby se podle plánu nepostupovalo, zvýšila by se o čtyři stupně.

EU mezi nejpřísnějšími

Celosvětové společenství se teď musí dohodnout, jak své cíle co nejlépe zrealizovat. Summit ve francouzské metropoli se uskuteční na přelomu listopadu a prosince.

Česká republika v oblasti přijala celkový postoj Evropské unie patřící na škále téměř 150 států k jednomu z největších bojovníků proti emisím.

Unie zastává názor, že by se měly emise velmi intenzivně na celosvětové úrovni začít snižovat od roku 2020, aby se výsledky projevily v řádu několika let.

Už teď se vyjednává, zatím ale vše vypadá velmi nečitelně a státy se doposud skoro na ničem neshodly.

Vyjednavači mají v rukou 50stránkový dokument. Ozývají se ale sarkastické poznámky, že i ten nejlepší právník na světě bude mít velké problémy s jeho pochopením.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme