Zemský plášť z dětství naší planety

Navzdory miliardám let, po které se materiál zemského pláště tavil, přesouval a měnil, na Zemi stále existují místa, kde můžeme najít vzorky pláště z doby vzniku Země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baffinův ostrov na satelitním snímku | Foto: public domain, NASA World Wind

Jedno takové místo teď geologové z Bostonské univerzity zřejmě našli na Baffinově ostrově v severní Kanadě. Své hledání prvotního zemského pláště už téměř vzdali, ale pak v materiálu, který místní sopka vychrlila asi před 62 miliony let, objevili náznak šance na úspěch. Byl jím poměr izotopů helia 3 a helia 4, který byl vyšší než v jakékoli jiné známé hornině. Naznačoval, že sopečný materiál bude o mnoho starší než exploze, která jej vynesla na povrch.

Vypovídal o tom i poměr izotopů dalšího prvku neodymu, který přesně odpovídal tomu, jak by měl vypadat v materiálu, který tvořil zemský plášť v době vzniku Země. Poslední důkaz o stáří sopečného materiálu přinesly izotopy olova. Všechna data zatím vypovídají o tom, že na Baffinově ostrově se na povrch Země dostal přetavený materiál pláště z doby před 4,5 miliardami let – tedy období, ve kterém naše planeta teprve vznikala.

Pobřeží Baffinova ostrova | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5, Ansgar Walk

Zdroj: Nature

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme