Hole s ostrými hroty na lov medvědů. 'Lyžařský pravěk' lze vidět v muzeu v Holmenkollenu

Hned vedle tratí, po kterých se během finále Světového poháru v Oslu prohání Gabriela Koukalová a další, je skokanský můstek, jehož součástí je také lyžařské muzeum. To funguje už od roku 1923, a od té doby se v něm nashromáždila řada zajímavých věcí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skokanský můstek Holmenkollen, jehož součástí je lyžařské muzeum

Skokanský můstek Holmenkollen, jehož součástí je lyžařské muzeum | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

Každý správný lyžař snad alespoň jednou v životě musí navštívit legendární Holmenkollen, jedno z mála míst, kde je stále ještě běžecké lyžování v očích fanoušků před biatlonem.

„Klasické lyžování je tady určitě populárnější. I biatlonisti už tu jsou za hvězdy, hlavně díky Björndalenovi, ale běžecké lyžování je v Norsku prostě nejvíc. Poznáte to i u nás v muzeu, ostatně to je pro nás hodně speciální místo,“ říká mi Josh, pracovník místního lyžařského muzea. Je vybudované ve věži slavného skokanského můstku. Za sto dvacet norských korun vás (v přepočtu asi 356 český korun) tu nechají nahlédnout do historie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér David Nyč vyrazil do muzea, v jehož vitrínách jsou vystavené historické lyže, hůlky, nebo třeba Amundsenova vidlička

Jen několika kroky se dostáváme až do „lyžařského pravěku“, kde můžete obdivovat ty, kteří před více než sto lety jezdili na těchto těžkých dřevěných prknech, dnes už opravdu jen zdálky připomínajících lyže.

S průvodcem Eliasem se zastavujeme u vitríny s lyžařskými holemi, které jsou místo madel zakončeny ostrými hroty. Prý jsou z devatenáctého století, kdy Norové na severu své země jezdili na lyžích tamními lesy a lovili medvědy kvůli jejich cenné kožešině.

Vůbec nejcennějšími kousky jsou podle Eliase artefakty z Amundsenovy cesty na jižní pól z roku 1912. „Asi tahle výbava, ta je tady vůbec nejcennější. To je něco, podívejte, tady máme třeba Amundsenovu vidličku, lžíci, jeho deník, kožené rukavice. Tady jsou jeho saně a lyže. A máme tu i věci Falcona Scotta, který zkoušel dobýt severní pól,“ říká Elias.

V další místnosti běží na obřích obrazovkách dokumenty připomínající vývoj lyžování. A když projdeme kolem bundy norského krále z roku 1942, tak se pomalu začneme vracet do současnosti. Třeba k lyžím a botám Marit Björgenové, která tu na mistrovství světa před šesti lety získala čtyři zlaté medaile. Od té doby je možná vůbec nejpopulárnější sportovkyní v Norsku.

„Marit Björgenová to je tady největší jméno. Myslím, že v našem muzeu toho jednou bude od Björgenové mnohem víc. Je to prostě hvězda, pořád vyhrává a to máme samozřejmě rádi,“ dodává průvodce lyžařským muzeem na Holmenkollenu.

David Nyč, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme