Lyžařka Šárka Strachová ukončila vrcholovou kariéru

Ani vidina zimních olympijských her v Pchjongčchangu nezlákala alpsou lyžařku Šárku Strachovou, aby si prodloužila kariéru. Mistryně světa z roku 2007 a bronzová medailistka ze slalomu na zimní olympiádě ve Vancouveru končí s vrcholovým lyžováním ve 32 letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šárka Strachová | Foto: Facebook Šárky Strachové

„Slalom v Aspenu byl nejen posledním závodem sezony 2016/2017, ale byl to i poslední závod mé kariéry,“ oznámila Šárka Strachová svým fanouškům na facebookové stránce.

32letá lyžařka strávila mezi špičkou 15 sezon. Jejími největšími úspěchy jsou titul mistryně světa z roku 2007 a bronz z olympijského slalomu ve Vancouveru.

„Ale teď cítím, že nastal okamžik, kdy jsou priority někde jinde než na svahu mezi brankami. Cítím, že to rozhodnutí je správné. Ale myslím, že o sobě ještě uslyšíme,“ vzkázala při rozloučení.

Dalšími prioritami nyní už bývalé závodnice je založení rodiny a také se chce více věnovat svému fyzioterapeutickému centru.

Šárka Strachová je díky kompletní sadě medailí z mistrovství světa či bronzu z olympijských her (většinu získala ještě pod dívčím jménem Záhrobská) historicky nejúspěšnější česká sjezdařka. Poprvé stála na lyžích ve dvou letech; v únoru 2000 vyhrála Trofeo Topolino, neoficiální žákovské MS.

Ve Světovém poháru se uvedla nečekaným pátým místem v k.o. slalomu v Sestriere v prosinci 2002; díky bronzu z MS 2005 se stala první českou medailistkou v historii světových šampionátů; dlouho ji společně se starším bratrem trénoval jejich otec Petr, ale před OH 2010 ve Vancouveru se s ním ve zlém rozešla.

Po olympijském bronzu se dlouho výsledkově trápila, v roce 2012 se jejím trenérem stal Rakušan Klaus Mayrhofer, v témže roce jí byl odoperován nezhoubný nádor na mozku, který v jejím těle způsobil metabolický rozvrat.

Konec kariéry zvažovala už po 10. místě v Soči 2014 a neúspěšné kandidatuře do komise sportovců MOV. Zůstala a o rok později se díky bronzu z MS dočkala po pěti letech medaile z velké akce.

V uplynulé sezoně se v SP dvakrát prosadila na stupně vítězů a v konečném hodnocení slalomu obsadila šestou příčku.

ČTK, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme