Lyžařka Šárka Strachová ukončila vrcholovou kariéru

Ani vidina zimních olympijských her v Pchjongčchangu nezlákala alpsou lyžařku Šárku Strachovou, aby si prodloužila kariéru. Mistryně světa z roku 2007 a bronzová medailistka ze slalomu na zimní olympiádě ve Vancouveru končí s vrcholovým lyžováním ve 32 letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šárka Strachová

Šárka Strachová | Foto: Facebook Šárky Strachové

„Slalom v Aspenu byl nejen posledním závodem sezony 2016/2017, ale byl to i poslední závod mé kariéry,“ oznámila Šárka Strachová svým fanouškům na facebookové stránce.

32letá lyžařka strávila mezi špičkou 15 sezon. Jejími největšími úspěchy jsou titul mistryně světa z roku 2007 a bronz z olympijského slalomu ve Vancouveru.

„Ale teď cítím, že nastal okamžik, kdy jsou priority někde jinde než na svahu mezi brankami. Cítím, že to rozhodnutí je správné. Ale myslím, že o sobě ještě uslyšíme,“ vzkázala při rozloučení.

Dalšími prioritami nyní už bývalé závodnice je založení rodiny a také se chce více věnovat svému fyzioterapeutickému centru.

Šárka Strachová je díky kompletní sadě medailí z mistrovství světa či bronzu z olympijských her (většinu získala ještě pod dívčím jménem Záhrobská) historicky nejúspěšnější česká sjezdařka. Poprvé stála na lyžích ve dvou letech; v únoru 2000 vyhrála Trofeo Topolino, neoficiální žákovské MS.

Ve Světovém poháru se uvedla nečekaným pátým místem v k.o. slalomu v Sestriere v prosinci 2002; díky bronzu z MS 2005 se stala první českou medailistkou v historii světových šampionátů; dlouho ji společně se starším bratrem trénoval jejich otec Petr, ale před OH 2010 ve Vancouveru se s ním ve zlém rozešla.

Po olympijském bronzu se dlouho výsledkově trápila, v roce 2012 se jejím trenérem stal Rakušan Klaus Mayrhofer, v témže roce jí byl odoperován nezhoubný nádor na mozku, který v jejím těle způsobil metabolický rozvrat.

Konec kariéry zvažovala už po 10. místě v Soči 2014 a neúspěšné kandidatuře do komise sportovců MOV. Zůstala a o rok později se díky bronzu z MS dočkala po pěti letech medaile z velké akce.

V uplynulé sezoně se v SP dvakrát prosadila na stupně vítězů a v konečném hodnocení slalomu obsadila šestou příčku.

ČTK, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme