Přechod z rakouské reprezentace do české byl v klidu, říká běžkyně na lyžích Smutná

Léto a podzim bylo z pohledu českého běžeckého lyžování ve znamení návratů. Lukáš Bauer přehodnotil svůj konec v národním týmu a skoro po 13 letech, kdy reprezentovala Rakousko, oblékne český dres opět Kateřina Smutná. Oba by měli patřit k tahounům, ale hlavně také pomoci vychovat své nástupce. Obzvlášť právě ženský tým v posledních letech příliš radosti nejen svým fanouškům nedělal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžařka Kateřina Smutná bude od letošní sezony hájit barvy České republiky | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„Z Rakouska přišli Radim Duda s Kateřinou Smutnou, takže jsme ožili ženský tým, který vypadá, že funguje dobře. Je to po letech, kdy máme ženský tým, který funguje samostatně,“ těší Lukáše Sachera nového sportovního ředitele úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR.

Právě v angažování trenéra Radima Dudy sehrála velkou roli jeho nejen svěřenkyně, ale také partnerka Kateřina Smutná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po letech máme ženský tým, který funguje samostatně, říká Lukáš Sacher, ředitel úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR

„Váhal jsem, ale potom jsme jednou seděli a Katka řekla: Ty to musíš vzít, já ti pomůžu. Chci těm holkám pomoci, nevím, jak dlouho budu závodit a když to postavíme na kvalitní štafetě, tak je to bude motivovat,“ přiznává Duda, který třiatřicetiletou Smutnou označil za závodící asistentku.

Ona sama to takhle ale v mladém kolektivu necítí.

„Neberu to tak, že bych byla něco jako jejich máma. Myslím, že nám to funguje a že máme dobrou partu. Je sranda, což je hodně důležité,“ říká úřadující vítězka slavného Vasova běhu, která myslí na obhajobu ale už s českou vlajkou u svého jména.

„Brala jsem to tak, že je to víceméně moje práce. Češkou jsem pořád zůstala. Srdcem jsem pořád závodila za Česko,“ vysvětluje Smutná.

Možná i proto její návrat do vlasti činovníci našich jižních sousedů nekomplikovali.

„Naštěstí to proběhlo v klidu. Asi si říkali, že už nejsem nejmladší, tak mě nechali s tím, že už mě nepotřebují,“ směje se rodačka z Jablonce nad Nisou, která přislíbila start na několika závodech Světového poháru a Tour de Ski.

Soustředit se chce stále spíš na laufy v seriálu Ski Classics, ale svou formu hodlá vyladit co možná nejlépe směrem k mistrovství světa.

V Lahti na přelomu února a března by ráda uspěla hlavně se štafetou, chce odjet 10 km klasicky a zvažuje i start v teamsprintu s Petrou Novákovou. A právě jejím výkonům během celé sezony by přítomnost Smutné mohla a měla pomoct už letos nejvíce.

„Máme dva lídry – Katku s Petrou Novákovou. Na závodech se dokáží dobře doplňovat. Máme v nich záruku dobrého výsledku,“ dodává Radim Duda.

Jakub Kanta, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme