Světoběžník Žídek: žil v Kanadě, má švédskou manželku a teď šéfuje servismanům českých biatlonistů

V buňce servismanů českých biatlonistů už zase vládne hlavně čeština. I když pár anglických slovíček se do ní ještě vloudí. Místo Němce Daniela Müllera je totiž hlavním odborníkem na mazání lyží Gabriely Koukalové a spol. od nové sezony Čechokanaďan Tomáš Žídek. Domů se vrátil po 34 letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K Tomáši Žídkovi patří stejně jako náušnice v uchu i humor | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Tomáš Žídek se v roce 1975 narodil v Praze, v sedmi letech ale s rodiči emigroval přes Německo do Kanady. Češtinu má přesto stále dobrou, včetně její nejsložitější hlásky.

„Ř, no… My jsme česky doma mluvili s rodiči celý život, udrželi jsme řeč, jen když si nemůžeme vzpomenout na slovíčko, vždycky tam hodíme anglické věci. Když jsem v Česku, furt se zasekávám,“ usmívá se Žídek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Něco se ve hvězdách, ehm, you know, worked out well, vštípil šéf servismanů českých biatlonistů Tomáš Žídek do věty angličtinu. Když si nemůže vzpomenout na české slovíčko, pomůže si cizím jazykem

Humor k němu patří stejně jako náušnice v uchu a jako dlouhé roky kanadský národní tým. Jenže s ním se nepohodl v podobném období jako ten český s Danielem Müllerem, a tak došlo k přestupu.

„Něco se ve hvězdách, ehm, you know, worked out well,“ vštípí Žídek do věty angličtinu. Při vysvětlování, proč se přesunul k Čechům, měl na mysli, že to tak prostě dopadlo.

Začátek u české reprezentace je pro něj také pikantní. Úvodní díl Světového poháru totiž hostí Švédsko, což je země, kde převážně žije, vzal si tamní biatlonovou olympijskou vítězku Annu Carin Oloffsonovou a má s ní syna a dceru.

„Máme tři domovy, takže máme dobrý výběr. Dobrý hlavně na hokej, máme furt komu fandit,“ zamyslí se Žídek. V neděli v biatlonu ale bude mít jasno. Co nejlíp se pokusí přichystat lyže Čechům a pak bude ve stíhacích závodech fandit právě jim. Ženám od čtvrt na dvanáct, mužům od 13:20.

Jan Suchan, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme