Ve 35 letech bude poprvé lyžovat za Česko. Dřív by byl přestup sebevražda, vysvětluje Hudec

Ještě jako batole emigroval s rodiči dobrodružně na lodi, teď se do Česka vrací na lyžích. Jan Hudec celou kariéru závodil za Kanadu, kde vyrůstal. V blížící se sezoně ale bude poprvé reprezentovat svou rodnou zemi. Specialista na rychlostní alpské disciplíny vyléčil koleno a k olympijské medaili ze Soči v kanadských barvách má i v 35 letech stále chuť přidávat úspěchy, tentokrát už pro Česko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hudec bude v 35 letech poprvé závodi za Česko | Zdroj: ČTK

„Taťka už je 3 roky na Moravě, mamka je ještě v Kanadě. Už 6 let mi říká, že toho mám nechat. Je fuk, jestli lyžuju v Čechách, nebo v Kanadě. Byla by radši, kdybych byl někde na zahradě. A táta je pyšný, kam jsem to dotáhl a že jsem se vrátil na Moravu,“ říká Jan Hudec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jako Kanaďan dosáhl Jan Hudec i na olympijskou medaili, ve 35 letech bude poprvé závodit za Česko

29 let žil Hudec v okolí Calgary, teď kromě lyžařského i rodinný život přesunul na Moravu. Syn z prvního manželství zůstal sice za mořem, ale o druhého se nový český reprezentant stará v Olomouci.

A když jede za otcem do Šumperka, rovnou se často zastaví za lyžařskou rodinou Bankových. Ta ho k přestupu z kanadské do české reprezentace přemlouvala celé desetiletí.

„Ondra a Tomáš se mě snad na každém závodě od 25 let ptali, kdy začnu lyžovat pro Česko. Ale když je všechno v pohodě, byla by to politická sebevražda. Sebrali by mi body a musel bych začít znovu od nuly,“ přemýšlí.

Takhle mu body zůstaly, protože kanadský tým se jeho služeb sám vzdal. Tomu českému prý má Jan Hudec stále co nabídnout, i když kvůli vážným zraněním dva roky nelyžoval.

K návratu přemlouvá Ondřeje Banka

„Kvůli kolenu to není tak dobrý, jak by to mohlo být, ale s tím jsem smířený. Už mám za sebou 11 operací kolena a největší úspěchy přišly v době, kdy mi někteří lidé říkali, že mám skončit. I mamka byla na nervy,“ vzpomíná.

Kariéra Jana Hudce tak připomíná příběh Ondřeje Banka, který naopak letos český tým opustil, ukončil kariéru a teď místo lyžařských závodů účinkuje v televizní taneční soutěži.

„Říkal jsem mu, že je větší blázen, když tancuje. Souhlasil. Vůbec nechápal, jak se nechal vyhecovat. Já bych tam umřel studem, nedal bych to,“ směje se Jan Hudec. Banka prý ještě přemlouvá, aby si ještě konec rozmyslel a vytvořil s ním český lyžařský pár.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme