Vládla alpským sjezdovkám, teď se Schneiderová živí prodejem lyžařských potřeb a zpívá lidovky

Švýcarská lyžařka Verena Schneiderová byla na přelomu osmdesátých a devadesátých let vládkyní točivých disciplín. Jejím výrazným úspěchem byly olympijské hry v Calgary, kde získala dvě zlaté medaile. Nejen na ně může vzpomínat při dnešní oslavě 52. narozenin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimní lyžování | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Mihai Tamasila

Komentátor švýcarského rozhlasu a televize SRF už v polovině olympijské trati tušil, že 23letá závodnice bude mít medaili. Ke zlatu z obřího slalomu přidala Schneiderová i prvenství ve slalomu.

„Zdravím do svého rodného města Elm, děkuji všem za podporu. Věděla jsem, že mi miliony diváků drží palce, že mi přejí a moc si toho vážím,“ rozplývala se v roce 1988 v rozhovoru pro SRF Schneiderová, které se začalo říkat Vreni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen díky svým výsledkům se lyžařka Verena Schneiderová se stala jednou z nejoblíbenějších postav Švýcarska

Nejen díky svým výsledkům v následujících letech se stala jednou z nejoblíbenějších postav Švýcarska. Vyhrála třikrát mistrovství světa, stejně jako celkové pořadí Světového poháru, ostatně dílčí prvenství v některé z disciplín si odnášela každou sezónu.

Až do nástupu Američanky Lindsey Vonnové byla druhou nejúspěšnější lyžařkou co do počtu vítězství po Rakušence Pröllové a třeba by ji i překonala, kdyby nemusela oznámit, že kvůli problémům s koleny končí kariéru.

Až do roku 2014 poté alpské Švýcarsko čekalo na to, až jeho reprezentantka vyhraje olympijský závod ve sjezdovém lyžování. V Soči se to povedlo Dominique Gisinové, která v mládí obdivovala právě Schneiderovou.

Hrb jako kočka

„Podle mě byla hodně skromná, to mě hodně ovlivnilo. Hodně lidí mi říkalo, že abych byla dobrá, musím mít zabijácký instinkt. Ona pro mě byla příkladem, že to jde i bez něj. Na trati působila klidně, možná trochu jako kočka, protože v postoji měla takový malý hrb na zádech. Možná trochu jako boxer. Byla to taková směs klidného a agresivního lyžování. Vypadala, jako kdyby letěla tratí. V jejím podání to bylo tak snadné, a přitom to s tehdejšími lyžemi vůbec nemohlo být lehké,“ vyprávěla Gisinová pro server Mezinárodního olympijského výboru.

Výkony Schneiderové byly inspirací i pro text punkrockové anglické kapely Half Man Half Biscuit, která ji oplývala v jedné ze svých písní. Sama Schneiderová ale preferuje jiný hudební styl. Před pár lety nazpívala album švýcarských lidových písní.

V současnosti Vreni Schneiderová stále bydlí v Elmu, kde pečuje o rodinu a vlastní obchod s lyžařskými potřebami.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme