Odloučení, nevěra a smíření. Chorvatsko prožívá drama svého nejznámějšího čapího páru

Maličká a Klepetan - tak se jmenují dva čápi, jejichž milostný příběh už dobrých 15 let sleduje snad celé Chorvatsko. Letošní epizoda byla obzvláště dramatická.

Slavonský Brod / Chorvatsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pár čápů na střeše

Důchodce Stjepan Vokić, který se dlouhá léta stará o čapí samičku se zlomeným křídlem, už nevěřil, že se její partner letos ještě vrátí z Afriky. Jak řekl serveru Dnevnik, přiletěl o celých 16 dní později než loni.

Zpráva o návratu Klepetana z jihu zaplavila sociální sítě i média - a nejen ta chorvatská. Příběh tohoto čapího páru je známý po celém světě a už mnohokrát se o něm psalo také v britských, čínských nebo dokonce novinách v Chile.

Maličká kvůli zlomenému křídlu nemůže létat s ostatními čápy na jih, a zůstává tak ve Slavonském Brodu, kde se o ni celoročně stará pan Vokić. Klepetan za ní každý rok neomylně přiletí a pár pak vyvede mladé.

Letošek byl dramatičtější než obvykle a nebylo to jen pro to, že se Klepetan zpozdil. Maličká totiž nevydržela tak dlouho čekat a připustila jiného samečka. To si ovšem Klepetan nenechal líbit - s nápadníkem se popral a vyhnal ho, nato porozbíjel už snesená vajíčka a rozházel půlku hnízda.

Prakticky okamžitě se pak usmířil s Maličkou. Klepatan ale utržil pár ran do křídla, takže to vypadá, že se sháněním potravy pro letošní mladé mu alespoň zpočátku bude muset pomoct strážce jeho parnterky, pan Vokić.

Tea Parkanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme