Australska senátorka prolomila tabu a kojila přímo v parlamentu. Ženy jí za to děkují

Australská senátorka poprvé v praxi vyzkoušela, co pravidla tamním poslankyním nově povolují. Larissa Watersová prolomila tabu a v parlamentních lavicích nakojila během jednání svou dvouměsíční dceru.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australská senátorka Larissa Watersová kojí přímo během jednání. | Zdroj: Reuters

Watersová si za svůj krok vysloužila množství reakcí. Fotografie, jak kojí své dítě, se objevily nejenom ve světových agenturách a médiích, ale také na jejím facebookovém profilu. Tam převažují pozitivní komentáře.

Zejména ženy to oceňují, radují se a děkují Watersové za symbolické bourání tabu kojení na veřejnosti. Zastaly se jí i kolegyně z parlamentu.

Kojení zvyšuje inteligenci – a později i plat

Číst článek

Objevuje se ale i kritika, že parlament nejsou jesle, či to, že je to bezohledné vůči dítěti. Přednost by podle některých mělo mít nasycení dítěte a až poté by se matka měla starat o to, aby si zastala svou práci.

Watersová ale neudělala nic formálně zakázaného - v australském senátu se smí kojit už od 2003. Loni to povolili i v jednací síni dolní komory australského parlamentu. Do té doby směly matky-poslankyně brát své kojence jen do parlamentních kanceláří a veřejných galerií.

Rostoucí kojící historie

Kojení v parlamentu je těžko představitelné v zemích jako Írán nebo Saúdská Arábie, byť i tam ženy-poslankyně pracují. Podobně je na tom i Česko, kde zatím poslankyně či senátorky, pokud kojily, tak mimo jednací sály.

Ke konzervativním zemím z tohohle pohledu patří i Spojené království. Tam se o tématu volně diskutuje, ale zatím to povolené při jednání není.

Celosvětově ale už existuje slušná „kojící historie". Předloni například v Argentině nakojila poslankyně své dítě během jednání parlamentu a loni se k podobnému činu odhodlala politička ve Španělsku. Tento trend před půl rokem nejdál dovedla islandská poslankyně Unnur Konradsdottirová, protože kojila nejen přímo v parlamentu, ale dokonce u pultíku během své řeči k ostatním poslancům.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme