Vůz Adolfa Hitlera míří do dražby, část z výtěžku půjde na vzdělávací program o holokaustu

V polovině ledna se v americkém státě Arizona uskuteční aukce historických automobilů. Pozornost na sebe strhává dražba luxusního kabrioletu Mercedes-Benz 770K, ve kterém jezdil nacistický vůdce Adolf Hitler. Informaci o aukci přinesl izraelský deník The Jerusalem Post. Deset procent z prodejní ceny půjde na vzdělávací program o holokaustu.

Arizona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mercedes-Benz 770K Adolfa Hitlera | Foto: Worldwide Auctioneers

„Jde o artefakt, který je unikátní připomínkou historie, ale i zla, které se nesmí nikdy opakovat,“ řekl Rod Egan z aukční síně Worldwide Auctioneers, kde bude vůz 17. ledna dražen. Odhad ceny nebyl zveřejněn.

Vozy Mercedes-Benz 770K se vyráběly ve 30. letech minulého století a tento konkrétní kus si objednal se speciálními požadavky Hitler. Jde sice o kabriolet, ale automobil je jinak vybaven neprůstřelným sklem i pancéřováním ve dveřích, zadní části i podlaze. Vůz byl používán zejména pro návštěvy nacistického pohlavára, vezl se v něm například italský fašistický diktátor Benito Mussolini.

V roce 1945 tento unikátní mercedes zabavila americká armáda, která ho používala ve Francii. Následující rok se vůz stal soukromým majetkem a byl převezen do USA. Tam ho podle deníku The Jerusalem Post soukromý majitel půjčoval na různé přehlídky, například válečných veteránů. V roce 2004 zakoupil Hitlerův mercedes evropský majitel spolu s další dvacítkou vozů této značky.

Izraelský deník připomněl, že v posledních letech se prodala v aukci za vysoké částky řada drobností patřících Hitlerovi. Například loni v červnu se podle listu v Mnichově vydražil jeden pár Hitlerových ponožek asi za 21 tisíc dolarů (přes 450 tisíc Kč). V roce 2011 se například v aukci v Británii prodalo za tři tisíce dolarů (téměř 65 tisíc Kč) Hitlerovo ložní prádlo s vyšívanými svastikami a diktátorovými iniciálami, letos v únoru pak v USA vydražili za 243 tisíc dolarů (5,2 milionu Kč) Hitlerův telefon.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme