Vůz Adolfa Hitlera míří do dražby, část z výtěžku půjde na vzdělávací program o holokaustu

V polovině ledna se v americkém státě Arizona uskuteční aukce historických automobilů. Pozornost na sebe strhává dražba luxusního kabrioletu Mercedes-Benz 770K, ve kterém jezdil nacistický vůdce Adolf Hitler. Informaci o aukci přinesl izraelský deník The Jerusalem Post. Deset procent z prodejní ceny půjde na vzdělávací program o holokaustu.

Arizona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mercedes-Benz 770K Adolfa Hitlera | Foto: Worldwide Auctioneers

„Jde o artefakt, který je unikátní připomínkou historie, ale i zla, které se nesmí nikdy opakovat,“ řekl Rod Egan z aukční síně Worldwide Auctioneers, kde bude vůz 17. ledna dražen. Odhad ceny nebyl zveřejněn.

Vozy Mercedes-Benz 770K se vyráběly ve 30. letech minulého století a tento konkrétní kus si objednal se speciálními požadavky Hitler. Jde sice o kabriolet, ale automobil je jinak vybaven neprůstřelným sklem i pancéřováním ve dveřích, zadní části i podlaze. Vůz byl používán zejména pro návštěvy nacistického pohlavára, vezl se v něm například italský fašistický diktátor Benito Mussolini.

V roce 1945 tento unikátní mercedes zabavila americká armáda, která ho používala ve Francii. Následující rok se vůz stal soukromým majetkem a byl převezen do USA. Tam ho podle deníku The Jerusalem Post soukromý majitel půjčoval na různé přehlídky, například válečných veteránů. V roce 2004 zakoupil Hitlerův mercedes evropský majitel spolu s další dvacítkou vozů této značky.

Izraelský deník připomněl, že v posledních letech se prodala v aukci za vysoké částky řada drobností patřících Hitlerovi. Například loni v červnu se podle listu v Mnichově vydražil jeden pár Hitlerových ponožek asi za 21 tisíc dolarů (přes 450 tisíc Kč). V roce 2011 se například v aukci v Británii prodalo za tři tisíce dolarů (téměř 65 tisíc Kč) Hitlerovo ložní prádlo s vyšívanými svastikami a diktátorovými iniciálami, letos v únoru pak v USA vydražili za 243 tisíc dolarů (5,2 milionu Kč) Hitlerův telefon.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme