Hitlerův supermercedes nikdo nechtěl. Vyvolávací cena v aukci byla 10 milionů dolarů

Historický mercedes, vyrobený před osmdesáti lety podle speciálních požadavků nacistického diktátora Adolfa Hitlera, se tento týden dražil spolu s dalšími automobilovými veterány v aukci ve Spojených státech. Hitlerův luxusní kabriolet Mercedes-Benz 770K se ale neprodal, protože nikdo nebyl ochoten zaplatit ani minimální požadovanou cenu deset milionů dolarů (asi 208 milionů korun). Agentuře EFE to potvrdila aukční síň Worldwide Auctioners.

Scottsdale Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za černý mercedes, v němž se kromě Hitlera vezl při návštěvě Německa například italský fašistický diktátor Benito Mussolini, byl jeden zájemce ochoten dát maximálně sedm milionů dolarů. Deset procent z prodejní ceny přitom mělo jít na vzdělávací program o holokaustu.

Vozy Mercedes-Benz 770K se vyráběly ve 30. letech minulého století a tento konkrétní kus si objednal se speciálními požadavky Hitler. Jde sice o kabriolet, ale automobil je jinak vybaven neprůstřelným sklem i pancéřováním ve dveřích, zadní části a v podlaze.

Mercedes-Benz 770K Adolfa Hitlera | Foto: Worldwide Auctioneers

V roce 1945 supermercedes zabavila americká armáda, která ho používala ve Francii. Následující rok se vůz stal soukromým majetkem a byl převezen do USA. Tam ho majitel půjčoval na různé přehlídky, například válečných veteránů. V roce 2004 zakoupil Hitlerův mercedes evropský majitel spolu s další dvacítkou vozů této značky.

V posledních letech se v aukci prodala za vysoké částky řada drobností patřících Hitlerovi. Například předloni v červnu se v Mnichově vydražil jeden pár Hitlerových ponožek za zhruba 21 tisíc dolarů (asi 436 tisíc korun). V roce 2011 se například v aukci v Británii prodalo za 3000 dolarů (přes 62 tisíc korun) Hitlerovo ložní prádlo s vyšívanými svastikami a diktátorovými iniciálami, loni v únoru pak v USA vydražili za 243 tisíc dolarů (5,1 milionu korun) Hitlerův telefon.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme