Světový unikát. Česko má jako první země na světě učebnici pro autoškoly, která se věnuje jízdě v noci

České autoškoly mají jako první na světě učebnici, která učí žáky řídit v noci. Vytvořil ji Ústav soudního inženýrství vysokého učení technického v Brně. Učebnice společně s metodikou výuky už schválilo ministerstvo dopravy. Nejsou ale povinné. A je tak jen na samotných autoškolách, jestli ji do své výuky zařadí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázka z učebnice jízdy v noci Asociace autoškol České republiky

Ukázka z učebnice jízdy v noci Asociace autoškol České republiky | Zdroj: Asociace autoškol České republiky

„Základní problém je, že řidiči se neuvědomují dostatečně omezení rozhledu, které nám v noci ovlivňuje bezpečnost jízdy,“ řekl nedávno Radiožurnálu Robert Kledus, jeden z autorů učebnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko má jako vůbec první země na světě unikátní učebnici pro autoškoly, která se výhradně věnuje jízdě v noci. Více si poslechněte v reportáži Jana Pastora.

Ta obsahuje třeba fotografie, na kterých je vidět, jak velký rozdíl je v noci z pohledu řidiče mezi chodcem v tmavém oblečení a chodcem s reflexními prvky.

Motoristé by proto v místech se sníženou viditelností měli důsledně používat dálková světla. „Řidiči dnes kvůli intenzitě provozu z této zásady slevují, ale je to vždycky na úkor bezpečnosti řidiče, tak i ostatních účastníků provozu,“ dodává Kledus.

Nepřipravenost na jízdu za tmy a špatné používání světel je problém začínajících řidičů i podle Jiřího Martínka z Asociace autoškol České republiky, která se na vzniku učebnice taky podílela.

Auto bez povinného ručení přijde od ledna draho. Řidiči zaplatí až 90 korun denně

Číst článek

„Pomůcka by měla postihovat všechno tak, aby žadatel už věděl, jakým způsobem se má v silničním provozu za snížené viditelnosti orientovat, na co si má dávat pozor, jaká jsou rizika a jakým způsobem správně obsluhovat světelná zařízení, která na vozidle jsou,“ vysvětlil Martínek.

Právě na webu Asociace autoškol České republiky je učebnice volně ke stažení. Ale třeba jedna brněnská autoškola už budoucí řidiče učí jízdu v noci - a to nejen teoreticky.

„Je tam cvičení u stojícího vozidla a učení se orientace v prostředí, vyhledání hlavních bodů... Po tom na malém provozu ve tmě základní orientace podél čar, bez čar, odhad šířky vozidla,“ doplňuje lektor brněnské autoškoly Otakar Konsbul.

Na rozdíl třeba od Rakouska a Německa, žáci tuzemských autoškol povinné noční jízdy absolvovat nemusejí a podle vyjádření ministerstva dopravy se na tom zatím nic měnit nebude.

Jan Pastor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme