Detektor únavy a černá skříňka. Nově homologované modely aut musí mít další bezpečnostní prvky

Od 6. července musí mít nově homologované modely aut další bezpečnostní prvky. Mezi ně patří i takzvaná černá skříňka zaznamenávající informace o vozidle podobně jak to známe z letadel. Nařizuje to nová legislativa Evropské komise o obecné bezpečnosti vozidel.

Praha/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody, která se dostala mezi pneumatiku a vozovku se označuje jako aquaplanning. Auto pak po vozovce „bruslí“. (Ilustrační snímek)

Auta musí mít podle evropské legislativy nové bezpečnostní prvky | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Kromě černé skříňky, která bude zaznamenávat data z vozidla, patří mezi nové povinné systémy inteligentní omezovač rychlosti nebo detektor únavy řidiče.

Navigace v Česku nevarují spolehlivě před uzavírkami. Po útoku hackerů na silničáře chybí data

Číst článek

„Černá skříňka bude shromažďovat údaje, které systém zaznamená před nehodou a také krátce po ní,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Automobilky ale nebudou mít k těmto informacím bez povolení policie přístup. „Data může vyčíst pouze člověk s příslušnou licencí či pověřením, a potřebuje k tomu mít příslušný nástroj,“ zdůrazňuje mluvčí automobilky Škoda Pavel Jín.

Podle evropské legislativy nesmí černá skříňka zaznamenávat poslední 4 čísla identifikačního čísla vozidla ani žádné jiné informace, podle kterých by bylo možné vozidlo identifikovat.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme