Nejprudší pokles v historii. V Česku se vyrobilo 1,15 milionu aut, výroba klesla až o 20 procent

Výroba osobních aut v Česku loni klesla o 19,2 procenta na 1,15 milionu vozů. Po nejprudším poklesu v historii způsobeném zejména omezeními kvůli koronaviru se tak vrátila na úroveň roku 2014. Oznámilo to v úterý Sdružení automobilového průmyslu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší Škoda Auto ve svých českých závodech vyrobila 749 579 automobilů, tedy o 17,4 procenta méně než v roce 2019 (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Největší Škoda Auto ve svých českých závodech vyrobila 749 579 automobilů, tedy o 17,4 procenta méně než v roce 2019. Ke zmírnění dopadů přispělo zvýšení jejího tržního podílu na trzích Evropské unie, růst odbytu v Rusku nebo Turecku.

Počet aut v Česku do konce září stoupl o 112 000. Jejich průměrné stáří pak vzrostlo na víc než 15 let

Číst článek

V nošovickém závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech klesla výroba o 22,9 procenta na 238 750 vozidel. Kolínské TPCA i kvůli přípravě rozšíření závodu klesla produkce o 21,7 procenta na 164 572 vozidel.

„I přes téměř pětinový pokles výroby je nutné vyzdvihnout, jakým způsobem se firmy dokázaly s danými omezeními vypořádat. Při restartu po jarních odstávkách prokázaly vysokou flexibilitu a jejich podzimní produkce pak táhla vpřed celý český průmysl. I díky tomu je celoroční pokles nakonec o něco mírnější, než jsme po vypuknutí pandemie očekávali. Obdivuhodná byla výkonnost některých tradičních výrobců v segmentech mimo osobní vozy. Ale ocenit je nutné i konkurenceschopnost výrobců osobních vozidel, zejména s přihlédnutím k výši poklesu poptávky po automobilech napříč Evropskou unií téměř o čtvrtinu,“ uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Na cestě k zemi bez aut na benzin a naftu. Elektromobily měly loni na norském trhu 54% podíl

Číst článek

Na český trh dodalo trio výrobců osobních vozů celkem 97 298 automobilů. Tuzemská produkce se tak i v roce 2020 podílela téměř z poloviny na registracích nových osobních vozidel. Tradičně silný export poklesl v návaznosti na poptávku na největších trzích o 19,9 procenta.

Za leden až prosinec tuzemští výrobci vyrobili 5070 autobusů, což je meziročně o 2,8 procenta méně. Z toho na Iveco připadá produkce 4518 vozidel a na SOR 526 vozů. Firma KH motor Centrum z Opavy vyrobila 26 autobusů.

Jediný výrobce nákladních aut Tatra Trucks vyrobil v roce 2020 celkem 1180 nákladních vozidel, tedy pouze o jeden kus méně než v předchozím roce. U jediného výrobce motocyklů v týnecké Jawě klesla produkce o 44 procent na 553 strojů.

V ČR bylo loni vyrobeno 26 447 přípojných vozidel všech kategorií, což představuje meziroční nárůst o 0,8 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme