Automobilky Ford a Volkswagen navázaly spolupráci. Společně chtějí vyvíjet elektrická a samořízená auta

Americká automobilka Ford Motor a německý Volkswagen budou spolupracovat při vývoji elektrických a autonomních aut. V rámci spolupráce Volkswagen investuje 2,6 miliardy dolarů (59,1 miliardy Kč) do firmy Argo AI, která je podnikem Fordu pro samořízená auta. Ford pak bude vyrábět elektrická auta za využití platformy MEB Volkswagenu, oznámily v pátek firmy.

New York / Detroit / Frankfurt Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká automobilka Ford Motor a německý Volkswagen budou spolupracovat při vývoji elektrických aut. | Zdroj: agentura Reuters

Obě automobilky také hledají další možnosti spolupráce a prohloubení globální aliance, které by jim pomohly snížit náklady na vývoj a výrobu. Firmy se již začátkem roku dohodly na společném vývoji lehkých užitkových automobilů.

Investice Volkswagenu ohodnocuje dva roky starou firmu Argo na více než sedm miliard dolarů. To z ní dělá jednu z nejhodnotnějších společností v sektoru autonomních vozů, upozornila agentura Reuters.

Auto hvězdných závodníků, aristokratů i Jamese Bonda. Anglická automobilka Bentley slaví 100 let

Číst článek

Společnost Argo upřesnila, že získá od Volkswagenu miliardu amerických dolarů v hotovosti. Na Argo také přejde divize samořízených aut Volkswagenu, jejíž hodnota činí 1,6 miliardy dolarů.

Ford koupil většinový podíl v Argu v roce 2017. Volkswagen podle dohody rovněž koupí od Fordu akcie Arga za dalších 500 milionů dolarů. Obě automobilky tak budou mít v podniku každá menšinový podíl, stejně jako zakladatelé Bryan Salesky a Peter Rander a skupina zaměstnanců Arga.

Volkswagen a Ford budou mít každý v sedmičlenné správní radě dvě křesla, což pro každou z nich znamená téměř 30procentní podíl na hlasovacích právech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme