Policisté mají právo použít soukromá auta jako zátaras. Majitelé mají nárok na odškodnění

Není všeobecně známo, že policie může použít vozidlo fyzických osob jako zátaras na silnici. Naposledy této možnosti policisté využili tento týden ve středu ráno na dálnici D8. Kvůli ujíždějícímu řidiči v kradeném autě postavili kamion napříč všemi pruhy, informovalo o tom dopravní zpravodajství Zelené vlny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie, ilustrační foto

Policista může po občanovi žádat, i aby vozidlo sám řídil při vytváření zátarasu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Auto jako zátaras může policie využít pouze v nezbytně nutné situaci, kdy už vyčerpala jiné způsoby k zastavení ujíždějícího řidiče, jako jsou třeba zastavovací pásy. Řidiči pak vždy musí na příkaz policie své auto k akci poskytnout.

„Policista má oprávnění vyžádat věcnou a osobní pomoc od osob podle zákona o Policii ČR, a to při plnění konkrétního úkolu. Fyzická osoba je povinna požadovanou pomoc poskytnout,“ doplňuje mluvčí Ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Řidiči mají problémy s parkovacími místy. Auta jsou na ně často moc široká, norma se ale měnit nebude

Číst článek

Pokud řidič neuposlechne, dopouští se přestupku. Nemusí už ale s vozidlem manipulovat.

„Policista může po občanovi žádat, i aby vozidlo sám řídil při vytváření zátarasu. Nesmí tak však činit v případě, kdyby tím občana nebo jeho osobu blízkou vystavil vážnému ohrožení. V takovém případě má občan sice povinnost vozidlo poskytnout, ale může odmítnout ho řídit,“ vysvětluje advokát na dopravní právo Petr Juráň.

Za odmítnutí řízení řidiči nehrozí žádná pokuta.

Česko už rok váží na dálnicích přetížené kamiony, za přestupky ale řidiči nedostanou pokutu vždy

Číst článek

Policie celou situaci řeší jako dopravní nehodu, kde do protokolu navíc uvede, že auto poškozeného bylo použito při policejní akci. Ze zákona pak vyplácí poškozenému řidiči škodu ministerstvo vnitra.

„Co se týká délky vyřizování žádostí o náhradu škody, tak jsou vyřizovány bez zbytečného odkladu na základě shromážděného spisového materiálu a řádně doložené výše způsobené škody,“ říká stručně mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Součástí odškodnění může být kromě nákladů na opravu auta i náklady spojené, jako třeba ušlý zisk u podnikatelů. Naposledy ministerstvo vnitra vyplatilo odškodné v roce 2020.

Luděk Hubáček, Hanka Shánělová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme