Škodovky typu 100 a 110 slaví padesát let. Byly to první vozy, jejichž výroba přesáhla milion kusů

Majitelé starých Škodovek typu 100 a 110 mají v neděli 25. srpna důvod k oslavě. Tento typ vozu totiž slaví padesátiny. Nástupce tak zvaného „embéčka“ se začal vyrábět v Mladé Boleslavi právě v tento den roku 1969. Jeden z prvních automobilů Škody 100 má na zahradě i Daniel Urban z Říčan.

Říčany Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovka nahradila embéčko. Škody 100 se prodalo přes milion kusů.

Interiér Škody 100 (ilustrační foto) | Zdroj: Mototechna Classic

„Auto bylo vyrobeno v říjnu 1969. Motor je původní a nemá žádné posilovače, takže spíš brzdí právě motorem. Jezdí pomalu, ale je spolehlivé,“ popisuje své bílé auto Urban, které má za svůj život najeto zhruba 110 tisíc kilometrů.

S autem projel téměř celou Asii, byl v Mongolsku i na Bajkalu. „Vozíme s sebou fixu, tu půjčujeme lidem a oni se nám na auto podepisují – proto je bílé,“ říká. Vozy Škoda jsou podle něj ve světě docela známé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Škoda 100 a 100 slaví 50 let

Novou "stovku", která vychází z modelu 1000MB, automobilka ukázala ve Filmovém týdeníku Československé televize z roku 1969.

„Jen ve stručnosti – co je na této škodovce lepší oproti předcházejícímu typu? Má lepší brzdy, to zajímá každého řidiče. Má novou palubní desku a vybavení vnitřku vozu je také lepší,“ znělo z dobových reklam.

Automobilka kvůli výrobě vozidla postavila také novou výrobní halu. Nikdo se v té době ale nezmiňoval o třídenním požáru, který v hale vypukl 12. srpna téhož roku a ohrozil tím náběh produkce nového automobilu.

O auto byl zájem nejen v tehdejším Československu, produkce směřovala i do zahraničí. Automobilka poprvé v historii vyrobila přes milion aut.

Automobily typu Škoda 100 a 100 se přestaly vyrábět v roce 1977. Nástupcem se staly modely 105 a 120, kterých se do roku 1990 vyrobilo přes dva miliony kusů.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme