Autoprůmysl úspěšně překonává pandemii. Vyplatily se mu investice do nových pohonných technologií

Globální autoprůmysl se dostal na úroveň před koronavirovou pandemií. Zisk největších automobilek byl v prvním čtvrtletí po odečtení úroků a daní ve srovnání s deseti předchozími lety nejvyšší. Podle Deutsche Presse-Agentur (DPA) to ve své studii uvádí poradenská společnost Ernst & Young (EY). Analytici ale zdůrazňují, že není jasné, zda bude růst tržeb a zisku pokračovat i ve druhém čtvrtletí.

Stuttgart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozidla značky Volkswagen (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

EY použila pro svůj kvartální výpočet hospodářské výsledky 16 největších světových automobilek. Po odečtení konstantních měnových kurzů utržily od ledna do konce března 403 miliard eur (10,3 miliardy Kč), tedy o 35 miliard eur více než ve stejném období loni a jen o 5,8 miliardy eur méně než v rekordním roce 2018.

Ještě výrazněji se zvýšil provozní zisk. Kdyby se kvůli chybějícím datům vynechaly údaje značek Citroën, Opel a Peugeot spadajících pod koncern Stellantis, činil by 29,4 miliardy eur. Byl by tak skoro o třetinu vyšší než v prvním čtvrtletí roku 2017.

Podle automobilového analytika Petera Fuße rekordy souvisejí s úspornými programy, které automobilové koncerny zaváděly už před pandemií a pak je během pandemie rozšířily. Poukazuje také na to, že posilování nových pohonných technologií, jako je elektromobilita a plug-in-hybridy, nemělo znatelný dopad na marže.

Studie institutu Ifo: Nástup elektromobilů může v Německu znamenat propouštění zaměstnanců

Číst článek

Pro další rekordy bude důležitý další vývoj dosud nedořešené krize dodávek čipů. Ta u mnohých výrobců způsobuje zastavování produkce. „Krácení dodávek polovodičů vede někdy ke značnému omezení výroby, v průběhu tohoto roku se zřejmě nevyrobí několik milionů vozidel,“ řekl Fuß agentuře DPA.

Co do počtu prodaných vozů se automobilový sektor na úroveň před krizí ještě nedostal. Celosvětový odbyt osobních automobilů se sice letos v prvním čtvrtletí zvýšil o 15 procent na 16,9 milionu, byl tak ale stále o devět procent nižší než v prvních třech měsících roku 2019.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme