Policie loni odhalila 60 tisíc nepřipoutaných. Nejčastěji jsou to spolujezdci na zadních sedadlech

Sednout si do auta a zapnout si bezpečnostní pás, to je jedna z věcí, kterou musí člověk ve voze udělat, než vyjede. Ačkoliv by měla být automatická, pořád je dost Čechů, kteří se v autě z nějakého důvodu nepoutají. Podle ministerstva dopravy policie loni řešila přes šedesát tisíc takových přestupků. Na českých silnicích je tenhle přestupek třetím nejčastějším hned za telefonováním při řízení a rychlou jízdou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bezpečnostní pás (ilustrační foto)

Na poutání se při kontrolách zaměřuje i policie. Za jízdu bez pásu hrozí lidem na místě až dvou tisícová pokuta. (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public Domain | Zdroj: pxhere.com

„Najíždíte na dálnici a ani jeden jste neměli bezpečnostní pás,“ říká policista při kontrole dodávky na Berounsku. Řidič se brání tím, že jsou kousek od domu, na kterém pracují, a potřebovali si jenom rychle dojet pro materiál. „A jak jsme naskočili, tak jsme prostě zapomněli.“ Za přestupek jim policie udělila na místě dvě stě korun každému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o důležitosti bezpečnostních pásů.

Na používání bezpečnostních pásů v autech apeluje také šéf Besipu Tomáš Neřold. Upozorňuje, že pás může připoutanému řidiči nebo spolujezdci zachránit život.

„Stačí pouze padesátikilometrová rychlost a ta síla nárazu se rovná tomu, jako kdybych padal z desetimetrové výšky na tvrdou plochu,“ vysvětluje Neřold. Například osmdesátikilový člověk působí v době nárazu v padesátikilometrové rychlosti silou až dvě tuny.

Zapomenutí nebo nevole

Z výzkumu, který provedl Besip přímo na silnicích, vyplývá, že častěji než řidiči se v osobním autě nepoutají spolujezdci na zadním sedadle.

„Třeba v loňském roce zhruba osm procent řidičů nebylo připoutáno. Na zadních sedadlech u spolujezdců to už bylo 15 procent,“ uvádí šéf Besipu.

Policie zkontrolovala při akci spojené s koncem prázdnin 28 tisíc aut, odhalila 4676 přestupků

Číst článek

Na poutání se při kontrolách zaměřuje i policie. Za jízdu bez pásu hrozí lidem na místě až dvoutisícová pokuta. Řidiči si navíc připíšou tři body. Loni za to policie udělila přes 60 tisíc pokut.

Podle dopravního experta z Ústředního automotoklubu Igora Siroty si nejvíc lidí pás prostě zapomene zapnout. Ale jsou i případy, kde se lidé nepoutají záměrně.

„Kdo pravidelně něco rozváží po městě, nastupuje, vystupuje a takzvaně se mu to nechce, protože by furt musel zapínat a rozepínat. Druhá skupina jsou lidé, kteří to mají z povahy, že jsou něco jiného než ti ostatní,“ rozvádí Sirota.

Podle policejních statistik loni zemřelo přes 80 řidičů a spolujezdců v osobních autech právě proto, že nebyli připoutaní. Téměř 150 lidí, kteří nepoužili pásy, bylo zraněno těžce.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme