Němečtí politici se přou o budoucnost biopaliv první generace. Pro Česko je stále nejvýhodnější řepka

Zakázat biopaliva takzvané první generace nebo ne - téma, na kterém se teď nemůžou shodnout němečtí politici. Tamní ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby se do sedmi let přestaly vyrábět biosložky do pohonných hmot z vypěstovaných plodin jako je obilí nebo řepka. Chce je nahradit biopalivy z odpadů. Proti je německý resort dopravy. Podle něj nebude možné bez biopaliv první generace snižovat emise.

Litvínov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nafta, ilustrační foto

V Česku se zřejmě do roku 2030 přístup k biopalivům nezmění | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bez řepky a obilí nedokáže plnit závazek na snižování skleníkových plynů z dopravy ani Česko. Pracoviště k výrobě pokročilejších a efektivnějších biopaliv druhé generace sice země má, chybí ale suroviny.

Zákaz spalovacích motorů je nekvalifikované rozhodnutí. Není náhrada, varuje odborník

Číst článek

Z dřevní štěpky a jehličí umí vyrobit biopalivo druhé generace výzkumníci z laboratoře Orlen Unicre v Litvínově.

„Při vysoké teplotě bez přístupu kyslíku dochází k transformaci pevné látky na plynnou,“ vysvětluje v laboratoři ředitel úseku vývoje a inovací Jiří Hájek.

Plyn z jehličí a štěpky

Jednoduše řečeno: z jehličí nebo dřevní štěpky musejí laboranti vyrobit plyn a to v obrovském přístroji, který připomíná kotel. Plyn poté dál zpracovávají.

„Následně proudí do úplně jiné technologie, kde na katalyzátoru dochází k transformaci plynných látek na kapalné,“ popisuje Hájek. Výsledný produkt má podle něj lepší charakteristiky, zejména z hlediska cetanového čísla, a neobsahuje žádnou síru.

Dřevní štěpka místo řepky. Biopaliva druhé generace nabízí nižší spotřebu za čtyřnásobné náklady

Číst článek

Zatímco členské státy Evropské unie se začínají k biopalivům takzvané druhé generace postupně přiklánět, Česko to zatím v plánu nemá. Dál bude využívat méně efektivní biopaliva vyrobená z potravinářských plodin jako je řepka nebo kukuřice. Bez nich není schopné závazku na snižování emisí v ovzduší vyhovět. Česká republika totiž nemá na výrobu pokročilejších biopaliv třeba z dřevního nebo zemědělského odpadu dostatek surovin, vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková.

„Přehodnocení stávajícího postoje bude možné až v okamžiku, kdy bude jasné, že lze těchto závazků dosáhnout i bez využití biopaliv první generace, a to například pokročilými biopalivy, které však v současné době ani dle výhledů do roku 2030 nejsou v potřebném množství k dispozici,“ říká Ješátková.

Řepka? Nejlevnější varianta

Podle petrolejářů je přimíchávání vypěstovaných biopaliv v současné době nejjednodušší a nejlevnější cestou, jak snižování emisí dosáhnout.

Zákaz spalovacích motorů je nekvalifikované rozhodnutí. Není náhrada, varuje odborník

Číst článek

„Mezi paliváři v celé Evropě jsou populární, protože je to dnes asi jedna z nejlevnějších cest, jak ty emise snižovat. Biopaliva vyšších generací jsou zatím málo dostupná a samozřejmě jsou tedy i dražší,“ potvrzuje předseda Unie nezávislých petrolejářů České republiky Ivan Indráček.

Německé ministerstvo životního prostředí chce přitom výrobu biopaliv první generace do roku 2030 úplně zakázat a nahradit ji výrobou biopaliv z odpadů. Naráží s tím ale u německého ministerstva dopravy. Zákaz by nebyl řešením ani podle Jiřího Hájka z laboratoře Orlen Unicre.

„Budoucnost určitě není o tom, že bude preferována jedna nebo druhá technologie. Bude to kombinace všech vyspělých možností, které budeme mít k dispozici. To znamená, že i biopaliva první generace budou součástí půlpaliv, které budou uváděny v následujících deseti až patnácti letech,“ myslí si Hájek a dodává, že by se Česko mohlo zaměřit na výrobu biopaliv z použitých olejů z domácnosti nebo z oxidu uhličitého.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme