Bloodhound se chystá na světový rekord. Auto s motorem ze stíhačky má překonat 1600 kilometrů v hodině

Nadzvukové auto Bloodhound se chystá na „pomalé“ říjnové testování, které má být jedno z posledních před pokusem překonat světový rekord v maximální rychlosti. Ten má aktuálně hodnotu 763 mil v hodině (1 228 km/h).

Newquay / Velká Británie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadzvukový automobil Bloodhound | Foto: Bloodhound | Zdroj: Wikimedia Commons

Pilot auta Andy Green bude 26. října na základně královského vojenského letectva (RAF) v Newquay na jihozápadě Velké Británie testovat Bloodhounda v rychlosti „pouhých" 200 mil v hodině (necelých 322 kilometrů v hodině). Na větší výkon necelé 2,75 kilometru dlouhá dráha nestačí, informuje server BBC.

Inženýři ale chtějí vyzkoušet všechny systémy, chování vozu i vibrace motoru ještě předtím, než příští rok vyrazí do jižní Afriky, kde chtějí překonat světový rekord. Ten by se měl uskutečnit na dně vyschlého jezera v Hakskeen Pan v provincii Severní Kapsko v Jihoafrické republice.

Datum testu nebylo vybráno náhodně. V říjnu to bude totiž 20 let, kdy právě Andy Green stanovil současný rekord v autě s názvem Thrust SSC.

Bloudhound je auto zkonstruované právě na překonání světového rekordu. Je doslova postavené okolo motoru ze stíhačky Eurofighter Typhoon.

Bloudhound by měl rekord překonat nadvakrát. Nejprve by měl dosáhnout rychlosti 800 mil v hodině (1 287 kilometrů v hodině) a poté 1 000 mil v hodině (1 609 kilometrů v hodině).

Motor stíhačky Eurofighter Typhoon, který pohání automobil Bloodhound. | Foto: Bloodhound | Zdroj: Wikimedia Commons

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme