Brexit bez dohody: Část výroby motorů bychom mohli přesunout do Rakouska, oznámilo BMW

Německá automobilka BMW by mohla přesunout část výroby motorů a produkci malých vozů Mini pryč z Velké Británie, pokud tato země opustí Evropskou unii bez dohody. Automobilka to podle agentury Reuters uvedla na ženevském autosalonu.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BMW musí rovněž ‚přinejmenším zvážit‘ možnost přesunu britské výroby vozů Mini. (ilustrační foto) | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Británie, která je pátou největší ekonomikou světa, by měla opustit Evropskou unii již 29. března. Britský parlament ale zatím neschválil dohodu mezi Londýnem a Bruselem o podmínkách brexitu.

Češi založili firmu, která jim vydělává na brexitu. Pomáhají Britům vyřizovat potřebné doklady

Číst článek

Člen představenstva společnosti BMW Peter Schwarzenbauer řekl agentuře Reuters, že firma by v případě brexitu bez dohody mohla část britské výroby motorů přesunout do Rakouska. Televizi Sky News pak sdělil, že automobilka musí rovněž „přinejmenším zvážit“ možnost přesunu britské výroby vozů Mini.

Investice do automobilového průmyslu v Británii se v loňském roce podle tamního Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT) kvůli obavám ohledně brexitu propadly téměř o polovinu na 589 milionů liber (17,6 miliardy Kč).

Britští poslanci zveřejnili podmínky pro podporu brexitu. Požadují zejména záruky k irské pojistce

Číst článek

Šéf SMMT Mike Hawes koncem ledna upozornil, že nejistota kolem brexitu již způsobila „obrovské škody ve výrobě, investicích i pracovních místech“.

Japonská automobilka Honda Motor minulý měsíc oznámila, že v rámci globální restrukturalizace výroby plánuje zavřít do roku 2021 svůj závod v britském městě Swindon. O práci tak přijde až 3500 zaměstnanců. Generální ředitel Hondy Takahiro Hačigo nicméně na tiskové konferenci uvedl, že rozhodnutí o ukončení výroby nesouvisí s brexitem.

Výroba automobilů v Británii se loni podle SMMT snížila o devět procent na pětileté minimum 1,52 milionu vozů. Zaznamenala tak nejprudší pokles od hospodářské recese z let 2008 a 2009.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme