Zákaz aut se spalovacími motory až od roku 2035? Britský premiér přednese projev o ‚zelené revoluci‘

Británie zvažuje odklad zákazu prodeje nových aut s benzinovým nebo naftovým motorem o pět let. Zákaz by tedy nově platil až od roku 2035. Informovala o tom zpravodajská televize BBC s odvoláním na nejmenované zdroje. Úřad premiéra v reakci na zprávu uvedl, že se ke spekulacím nevyjadřuje. Premiér Rishi Sunak ve středu večer oznámil, že v příštích dnech přednese významný projev ohledně dlouhodobého rozhodnutí, jež se týká snižování emisí.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řidič v dopravní zácpě, ilustrační foto

Británie zvažuje odklad zákazu prodeje aut se spalovacím motorem (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Britský premiér Sunak po zprávách v médiích o tom, že se jeho vláda chystá změnit některé cíle v oblasti ekologie, vydal ve středu pozdě večer prohlášení, které agentura Reuters označuje za velmi nezvyklé.

Emise ze spalovacích motorů budou u nových aut od roku 2035 zpoplatněny, schválili ministři z EU

Číst článek

Sunak uvedl, že se Británie hlásí k cíli uhlíkové neutrality do roku 2050, jeho vláda toho chce však dosáhnout „lepším a vyváženějším způsobem“.

„Tento týden přednesu projev ohledně dlouhodobého rozhodnutí, které musíme udělat, abychom zajistili, že naše země bude místem, kde budeme všichni chtít, aby vyrůstaly naše děti,“ uvedl bez dalších podrobností Sunak.

Současný cíl ukončení prodeje do roku 2030 byl představen v listopadu 2020 jako hlavní část plánu „zelené revoluce“ tehdejšího premiéra Borise Johnsona. Ještě v červenci ministr pro místní rozvoj Michael Gove potvrdil vládní podporu této politiky.

Málo emisí, nebo poplatek. Londýn se proměnil v nízkoemisní zónu, starší vozy za průjezd zaplatí

Číst článek

Ve svém prohlášení Sunak zkritizoval i své předchůdce. Podle něj předchozí kabinety „nebyly upřímné ohledně nákladů a kompromisů“, jež se týkají opatření na snižování emisí.

Mezi zákonodárci rostou obavy, že Británie pod Sunakem ztratila chuť realizovat obtížnou klimatickou politiku před volbami, které se konají v příštím roce.

Nervozita vzrostla poté, co Sunak prohlásil, že ke změně klimatu zaujme „přiměřený přístup“, který vyváží ambice čisté nuly s potřebou udržet výdaje spotřebitelů co nejníže. Sunak odmítá kritiku a prohlásil, že výsledky Británie v oblasti snižování emisí jsou lepší než u ostatních velkých zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme