Bývalý automobilový boss Ghosn může odejít z vězení, japonský soud ho propustil na kauci

Carlos Ghosn bude moci po více než sto dnech opustit vazbu. V úterý o tom rozhodl tokijský soud, který stanovil pro někdejšího šéfa automobilky Nissan kauci na miliardu jenů (více než 201 milionů Kč). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Ghosnova právníka. Muž zadržený kvůli údajným finančním deliktům by mohl být podle médií propuštěn ještě během úterý.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Carlos Ghosn | Foto: Regis Duvignau | Zdroj: Reuters

Ghosn, který o propuštění z vazby žádal opakovaně, se za mřížemi nachází od svého zadržení 19. listopadu. Jeho právníci již před zveřejněním informace o schválení kauce předali pracovní skupině pro svévolná zadržování při Radě OSN pro lidská práva materiály, které ukazují porušování jeho práv během vazby.

Ghosn rezignoval na funkce v Renaultu. V čele společnosti by ho mohli nahradit Senard a Bollore

Číst článek

Předložený 26stránkový dokument nastiňuje výhrady vůči způsobu Ghosnova zadržení i vůči jeho vazbě a jejím podmínkám. Podle jednoho z právníků ukazuje „porušování základních lidských práv“. Dokument požadoval, aby pracovní skupina vyzvala Japonsko ke Ghosnovu bezodkladnému propuštění, napsala agentura Reuters.

,Komplot a zrada‘

Ghosn je architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po svém listopadovém zatčení byl však postupně odvolán z čela správních rad všech tří členů aliance.

Francouzská vláda chce v Renaultu nahradit ředitele Ghosna. V Japonsku ho čeká soud

Číst článek

Ghosn, který obvinění z finančních deliktů odmítá, v nedávném rozhovoru s japonským listem Nikkei uvedl, že jeho obvinění z finančních deliktů je důsledkem „komplotu a zrady“ části vedení Nissanu, která se stavěla proti jeho plánu hlubší integrace s Renaultem.

Již v lednu si Ghosnova manželka Carole v dopise adresovaném organizaci na ochranu lidských práv Human Rights Watch stěžovala na podmínky věznění svého manžela v Japonsku. Uvedla, že Ghosn je držen v nevytápěné cele, která má zhruba sedm metrů čtvrtečních, že jsou mu upírány léky a že od svého zadržení zhubnul sedm kilogramů.

„Každý den ho prokurátoři bez přítomnosti jeho obhájců čtyři hodiny vyslýchají, zastrašují ho, domlouvají mu a zahrnují ho výčitkami ve snaze získat přiznání,“ píše se v dopise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme