Celní správa varuje před nadměrným dovozem paliv z Polska. Může za něj hrozit i zabavení auta

Zabavením nakoupených paliv, nebo i auta může podle celníků bez potřebných dokladů skončit dovoz levných pohonných hmot z Polska. Bez daňového dokladu je podle českých zákonů možné kromě paliva, které už má řidič v nádrži, dovézt jen 20 litrů navíc. V tiskové zprávě to v úterý oznámila Celní správa České republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona na dálnici (ilustrační foto)

U polských čerpacích stanic stály v prvním únorovém týdnu kolony aut s převažujícími českými a německými značkami | Foto: Ondřej Jánoška

V Polsku letos výrazně klesly ceny paliv i dalšího zboží, protože tamní vláda snížila daně. Na čerpací stanice a do obchodů v polském příhraničí tak vyráží řada lidí z Česka, Slovenska a Německa.

Polská vláda kvůli zmírnění dopadu růstu cenové hladiny od začátku února snížila na šest měsíců sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u pohonných hmot z 23 na osm procent a u potravin z pěti procent na nulu.

Polsko dočasně zruší DPH u potravin a sníží daně u energií. Opatření mají trvat půl roku

Číst článek

Polsko navíc od ledna snížilo také spotřební daň. Rozdíly v ceně paliv oproti Česku jsou proto značné. Zatímco třeba v městech v Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji u polských hranic stojí litr benzinu podle webu Fuelo kolem 37 korun a litr nafty většinou přes 34 korun, hned za hranicí v Polsku je to asi 29 až 31 korun za benzin a asi 29 korun za naftu.

Český zákazník tak v Polsku ušetří při načerpání plné nádrže i několik stovek korun. K čerpacím stanicím v Polsku proto vyrazila podle českých i polských médií řada Čechů, Slováků a Němců z pohraničí. Dovoz pohonných hmot do Česka je ale ze zákona omezen.

„Zákon stanovuje, že lze na území České republiky dopravovat pohonné hmoty pro osobní účely v běžných vestavěných nádržích vozidla, a mimo to navíc 20 litrů, aniž by musel být dokládán původ pohonných hmot některým z daňových dokladů,“ sdělila mluvčí celníků Hana Prudičová.

Silný vítr a závěje uzavřely silnici z Božího Daru na Klínovec. Na vině jsou i neukáznění řidiči

Číst článek

Při dovozu většího objemu paliv musí mít lidé u sebe daňový doklad, doklad o prodeji nebo doklad o dopravě. V nich pak musí být uvedeno označení prodávajícího a kupujícího, množství prodaných pohonných hmot, výše spotřební daně, datum vystavení a číslo dokladu o prodeji. Běžná účtenka z čerpací stanice tak stačit nebude.

Celníci podle Prudičové provádějí kontroly dovozu paliv, a to i s pomocí rentgenu. Když zjistí dovoz přesahující limit a řidič nemá daňový doklad, mohou celníci zabavit motoristovi nejen pohonné hmoty, ale v určitých případech také auto. Majiteli paliv pak může být ve správním řízení doměřena daň.

U polských čerpacích stanic například podle médií stály v prvním únorovém týdnu kolony aut s převažujícími českými a německými značkami. Někteří lidé z pohraničí vyrážejí podle serveru do Polska i pěšky s kanystry v rukou. Zároveň čeští zákazníci hromadně vyrazili také do polských obchodních domů za levnými potravinami či drogerií.

Polský zpravodajský server Onet informoval o frontách aut se slovenskými značkami u polských čerpacích stanic. Také v polsko-slovenském pohraničí lidé podle serveru čerpali pohonné hmoty kromě nádrží svých aut i do kanystrů, nebo dokonce sudů. Polské úřady chystají kvůli velkému zájmu cizinců kontroly u polsko-slovenské hranice, píše Onet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme