Červené double-deckery pohání i káva. Londýn bojuje se smogem

Zvykli jsme si, že městské autobusy už nejezdí jen na naftu, ale i na plyn a čím dál víc i na elektřinu. V Londýně se ale tento týden rozjely první autobusy na kávovou sedlinu.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červený londýnský Double Decker

Červený londýnský Double Decker | Foto: Fotobanka Pixabay

Londýnský dopravní podnik začal bojovat s emisemi z naftových motorů po svém. Testuje autobusy na speciální biopalivo. Společnost Bio-Bean ve spolupráci s petrolejářským gigantem Shell přimíchává londýnským autobusům do nafty olej z kávové sedliny.

Praha při smogu omezí dopravu. Do města by nejezdila auta se sudou nebo lichou značkou

Číst článek

Sedm gramů čerstvě namleté kávy, správný tlak a teplota. Výsledkem je chutné espreso a také kávová sedlina. V Londýně jí kavárny vyprodukují ročně 200 tisíc tun. Z odpadu se teď stalo palivo.

„Recyklujeme kávovou sedlinu z tisíců kaváren v celé Velké Británii. V naší továrně pak ze zbytků vyrábíme biopaliva," vysvětluje zakladatel společnosti Bio-Bean Arthur Kay. Ve fabrice v Cambridgeshire firma extrahuje z kávové sedliny olej, který pak přimíchává do nafty.

Biopalivy v Londýně bojují proti smogu. Podle starosty Sadiqa Khana zabije znečištěné ovzduší ročně přes devět tisíc Londýňanů. Na vině jsou právě i autobusy, které tu spotřebují zhruba 240 milionů litrů nafty za rok.

„Teď ji ale z hromadné dopravy vytlačují kromě biopaliv i stlačený zemní plyn a hlavně elektřina," říká Michal Štengl, šéfredaktor magazínu Transport a Logistika.

Také londýnský dopravní podnik už elektrobusy testuje a zapojit chce i vodík. To už ale pravděpodobně nevzbudí takový zájem světových médií jako právě pohon na kávu. Zvlášť ve městě, jehož obyvatelé si o páté vždy připíjeli čajem.

Jakub Wojtovič, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme