Česko je autobusová velmoc. Vyrábíme jich nejvíc na jednoho obyvatele

V Česku se vyrábí nejvíc autobusů na světě v poměru k počtu obyvatel. V letošním prvním pololetí se autobusů vyrobilo o pět procent víc než loni. Daří se oběma domácím výrobcům - Ivecu z Vysokého Mýta i firmě SOR Libchavy.

Vysoké Mýto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus SOR CN8.5 | Foto: galerie-autobusu.cz

Obě tuzemské firmy se ale podle Hospodářských novin, které na prvenství upozornily, taky musí vypořádávat s problémy. Iveco už nemůže příliš zvyšovat kapacitu závodu kvůli životnímu prostředí.

Mák, knihovny i rozhledny. Sedm prvenství, kterými se mohou Češi chlubit

Číst článek

Závod, který vznikl z původní Karosy, tak funguje na hranici svých možností. V současnosti zaměstnává nejvíc lidí ve své novodobé historii, tedy od zániku Karosy.

Konkurenční výrobce SOR Libchavy je zase víc závislý na jednotlivých zakázkách. Hrozí mu tak velký pokles, když autobusy dokončí a nepřijde nová objednávka.

Násobně menší firmu než Iveco založili bývalí zaměstnanci Karosy jen 25 kilometrů od Vysokého Mýta. SOR loni investoval například do přípravy nízkopodlažního elektrobusu. Význam elektrobusů v příštích letech podle Hospodářských novin poroste.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme