Obyvatelé Pekingu se mohou od května svézt samořízeným taxi. Vůz si objednají skrze aplikaci

Čínský internetový gigant Baidu oznámil, že v Pekingu spustí od 2. května samořízené taxi. Řadí se tak mezi první firmy, které v Číně takovou službu nabízejí. V budoucnosti firma počítá s tím, že její samořízená taxi budou jezdit i v dalších čínských městech, uvedl Wang Jün-pcheng, který v Baidu zodpovídá za technologii samořízených vozů.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samořízené vozy na veřejných silnicích v Pekingu testuje Baidu od loňského října | Foto: Niu Guoqing | Zdroj: Reuters

Apollo Robotaxi, za jehož volantem nebude sedět řidič, bude nejprve jezdit v kdysi průmyslové části Pekingu, která se nazývá Shougang Park a kde se znovu začínají stavět byty. Uživatelé si jej budou moci objednat pomocí aplikace Apollo Go.

Společnost Baidu divizi autonomního řízení Apollo, která dodává hlavně technologii s umělou inteligencí, zřídila v roce 2017. Samořízené vozy na veřejných silnicích v Pekingu testuje od loňského října. Vedle čínské automobilky Geely spolupracuje s Volkswagenem, Toyotou či Fordem. Baidu se soustředí i na mapy s vysokým rozlišením a na cloudové služby.

Čínský výrobce elektromobilů Jidu Auto, což je společný podnik internetového gigantu Baidu a Geely, v příštích pěti letech investuje 50 miliard jüanů (zhruba 165 miliard korun) do vývoje chytrého vozu, informovala minulý týden agentura Reuters.

Ve městě Šen-čen na jižní části pobřeží veřejnosti začala samořízenou taxislužbu nabízet společnost AutoX, již zaštiťuje skupina Alibaba. Samořízené vozy v zemi testuje také čínský start-up WeRide, jehož podporuje japonská automobilka Nissan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme