VIDEO: Jak správně předjíždět a hlavně nepodjíždět? Projeďte se s šéfem dopravní policie

Za jízdu ve špatném jízdním pruhu hrozí řidičům i zákaz řízení na půl roku. Podle policejních statistik z loňského roku vyplývá, že Češi neznají základní pravidla při předjíždění. Na dálnicích nebo silnicích pak vznikají nebezpečné situace, kdy může dojít k tragické nehodě. A právě loni zemřelo na silnicích nejvíce lidí za poslední tři roky.

Seriál Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V případě jízdy v pruzích je hlavním nešvarem nesprávná jízda v levém pruhu. Mimo obec jsme povinni užít vždy pravý jízdní pruh. Střední nebo levý by se měl využívat pouze k předjíždění či objíždění jiných vozidel,“ popisuje pro Radiožurnál šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Nehod při couvání a otáčení bylo loni přes 9 tisíc, může za to hlavně nepozornost, říká Lerch

Číst článek

Před autem je teď pomalejší vozidlo. Kdyby se posádka Radiožurnálu zařadila do pravého pruhu a podjela ho, tak je to špatně.

„Pokud bych byl v obci, tak to špatně není. Tam mohu dál pokračovat, ale pokud by to bylo mimo obec – například na dálnici – tam by to bylo předjíždění v rozporu se zákonem,“ vysvětluje Lerch.

Jaká pokuta v této situaci hrozí?

„V tomto případě velmi vysoká pokuta, protože zákon jasně říká, že když poruším zákaz předjíždění – a to je i zákaz předjíždění zprava –, tak mi hrozí sankce ve správním řízení 5-10 tisíc korun, sedm trestných bodů a samozřejmě i zákaz činnosti od sedmi měsíců do jednoho roku,“ dodává šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme