Den v kolonách. Podívejte se, kolik hodin Češi stráví v zácpách a jak je na tom zbytek světa

Celý jeden den, tedy 24 hodin prostáli loni Češi v kolonách. Podle výsledků americké analytické společnosti Inrix na tom loni byli u nás nejhůř řidiči v Praze. Ti v kolonách strávili v průměru 28 hodin. Na druhém místě se překvapivě umístily České Budějovice, třetí příčku obsadilo Brno. V obou případech prostáli řidiči ve frontách zhruba 18 hodin.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní kolona v Seifertově ulici v Praze. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Podle výsledků studie společnosti Inrix jsou na tom Češi ještě poměrně dobře. Analytici firmy sbírali data ve více než 1300 městech 38 zemí a mezi nimi se Praha umístila až na 323. místě a České Budějovice dokonce uzavírají pátou stovku.

Nejhůř jsou na tom velké americké a evropské metropole. „V západních zemích, především ve Spojených státech, v Los Angeles, New Yorku, ale i Moskvě a Dillí, tam jsou to mnohonásobky. U nás hovoříme, že ztratíte 10 % času v kolonách,“ dodává pro Radiožurnál Igor Sirota z Ústředního automotoklubu.

Například v americkém Los Angeles, které se umístilo na první místě, stráví řidiči v kolonách průměrně 102 hodin. V New Yorku a v Moskvě 91. Takže v těchto dopravně nejvytíženějších městech, za rok prostojí v zácpách více než čtyři dny.

Infografika měst, kde řidiči stráví nejvíce času v kolonách. Data analyzovala společnost Inrix:

Přehled první stovky měst, kde řidiči zůstávají v kolonách nejdéle. Na první místě Los Angeles na 100. Las Vegas. | Foto: reprofoto Inrix.com | Zdroj: Inrix

Kvůli čím dál většímu počtu aut asi není možné, aby se situace nezhoršovala. Podle Pavla Přibyla z Ústavu dopravních systémů ČVUT by ale dopravě u nás výrazně pomohlo dobudování chybějících dálnic a pražského okruhu. Mluvil také o nutnosti inteligentních dopravních systémů, ale budoucnost vidí spíš v inteligentních autech, která by si předávala informace mezi sebou.

„Ne to, že z centra bude někdo měnit proměnné značky, ony si budou na té infrastruktuře přímo povídat a budou si samy organizovat. Je tam kolona – auto, které se tam blíží, tak dostane informaci a pojede jinudy,“ říká Přibyl.

Celý přehled si můžete projít na webových stránkách Inrix.

Přehled českých měst. Na prvním místě je Praha, kde řidič zůstane v kolonách 24 hodin. | Foto: reprofoto Inrix.com | Zdroj: Inrix

Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti proto radí, aby se řidiči před každou cestou dobře připravili. „Projít si celou cestu třeba na internetu, zjistit, jestli nejsou nějaké uzavírky, a zvolit vhodný čas.“

Pokud už se ale do kolony dostaneme, nikdy bychom podle Budského neměli zapomenout na záchrannou uličku.

Jan Pastor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme