Dvouválcová legenda Fiatu slaví jubileum. 'Pětistovka' brázdí silnice již 60 let

Přesně před 60 lety představila automobilka Fiat svůj nejznámější model. Drobné autíčko s malými kruhovými světlomety se stalo poválečným hitem – stejně jako Volkswagen Brouk nebo BMW Isetta.

Tento článek je více než rok starý.

Dvůr Králové nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský designér a inženýr Dante Giacosa stál před 60 lety u zrodu Fiatu 500. Auta, které motorizovalo Itálii. Malá roztomilá pětistovka se vzduchem chlazeným dvouválcem uloženým vzadu se stala obrovským hitem. Prodalo se jí za téměř dvacet let produkce kolem čtyř milionů kusů. A řada z nich dodnes jezdí i po českých silnicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O legendárním Fiatu 500 si poslechněte více v příspěvku Matěje Skalického

Automobil se od roku 1970 prodával v řádu stovek kusů i v tehdejším Československu, jak Radiožurnálu potvrzuje i nezávislý autopublicista Roman Poláček. „Nejdříve v Mototechně, později hlavně přes prodejny Tuzex," upřesňuje.

Fiat s modelem 500 prorazil po válce asi jako Volkswagen s Broukem. „Byla to ta vlna ekonomického zázraku a prudkého poválečného růstu v západní Evropě. V Itálii model 500 plnil tu úlohu, že Italové, kteří dříve jezdili spíše na jednostopých skútrech a motocyklech, mohli poprvé v masovém měřítku přesednout do čtyřkolového vozidla," vysvětluje oblibu ‚pětistovky' Poláček.

Na auto nedá dopustit ani majitelka Jiřina Emrová. „Hrozně ráda se s ním projíždím a je to můj relax. Vytáhne mě i ze všech chorob," říká šťastná majitelka. Podle ní se i dnes za ikonickým Fiatem lidé rádi otočí a libí se jim. „Dokonce i mlaďasové," dodává.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme