E-shop nabízí falešné elektronické dálniční známky. Řidičům při jejich koupi hrozí pokuta až 20 tisíc

Řidiči by si měli dávat pozor, kde kupují české elektronické dálniční známky. Na internetu se totiž objevil eshop na adrese vignette-tschechien.de, který prodává neplatné kupóny. Upozornil na to správce oficiálního systému společnost Cendis. Správce elektronického systému už řeší celou situaci s právníky. „Požádáme i o součinnost rakouskou respektive holandskou policii, kde jsou ty dané webové stránky registrované,“ říká mluvčí Martin Opatrný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eZnámka: Elektronická dálniční známka 2021

eZnámka: Elektronická dálniční známka 2021 | Zdroj: Státní fond dopravní infrastruktury

Známka z těchto internetových stránek je neplatná a řidiči, kteří si ji na tomto podvodném e-shopu zakoupí, hrozí na místě od policie až pěti tisícová pokuta. Ve správním řízení se může částka vyšplhat až na dvacet tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké podvody doprovázejí e-známky?

Stejnou pokutu můžou dostat i řidiči, kteří si na zpoplatněné dálnici koupí e-znamku až v případě, když uvidí hlídku policie.

„Je jednoduché porovnat čas kontroly s časem uhrazení, a pokud tyto časy nesouhlasí, tak je evidentní, že řidič užil komunikaci bez řádného uhrazení,“ říká Michal Hodboď z policejního prezidia.

Hlídky totiž mají k dispozici speciální tablety, které jsou napojené přímo na mýtné brány. Policista pak podle barvy pozná, jestli má auto uhrazenou dálniční známku či nikoliv.

Popisoval už dříve pro Český rozhlas Pavel Kříž, zástupce vedoucího dálničního oddělení z Královéhradecka: „Zelená barva nám ukazuje, že vozidlo je v pořádku, žlutá barva nám ukazuje, že vozidlo je osvobozeno od poplatku a červená nám ukazuje, že nemá vůbec uhrazený poplatek nebo vozidlo může být v pátrání či registrační značka může být odcizena.“

Kriminalisté znovu prošetří kauzu tendru na dálniční známky. Státní zástupce odložený případ vrátil

Číst článek

Manipulační poplatky

Nejde o jediný případ s nekalými praktikami s prodejem českých e-známek. Martin Opatrný z Cendisu varuje i před prodejci, kteří si neoprávněně účtují za prodej manipulační poplatky.

„Daleko nebezpečnější závažnější jsou černé, nelegální, nezákonné prodeje a tam dochází k tomu, že neoficiální distributoři prodávají ty dané známky mnohem dráž. Roční známka má předem danou cenu 1500 korun a nesmí se prodávat za větší částku. Ale ti prodejci je prodávají třeba za 2000 a podobně,“ uvádí.

Často jde o směnárny nebo jiné podniky, nejčastěji pak u hranic. Stát má přitom omezené možnosti takový prodej zastavit. Nejde totiž o nezákonný prodej, ale jen o neetický. Pokud prodejce nepředražuje přímo samotnou známku, není takový prodej zakázaný.

Celníci mají problém s kontrolou nových dálničních známek. Systém funguje, reaguje ministerstvo

Číst článek

Manipulační poplatky přitom samy zákon neporušují, zákazníci by ovšem o nich měli vědět předem. Dalším častým rizikem nákupu u neoficiálních prodejců je podle Cendisu obtížná úprava některých údajů u známky.

„V praxi to potom znamená, že motorista, který si v tomto šedém nákupu koupí tu známku, tak nemá kontrolu nad svojí známkou a dokonce se může stát, že případně o tu známku může i přijít,“ komentuje mluvčí společnosti Opatrný.

Podle policejních statistik za první pololetí letošního roku neměli řidiči v Česku uhrazenou e-známku ve více než desíti tisící případech. Motoristé by měli elektronické dálniční známky vždy kupovat na oficiálních prodejních místech. Což je e-shop edalnice.cz, dále pobočky pošt, čerpacích stanic Euro Oil a také samoobslužné kiosky u hranic.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme