U autobusů a nákladních aut se sníží limity pro emise o 30 procent. Shodly se na tom země EU

Evropská unie se dohodla na snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) u nových nákladních vozů a autobusů. Do roku 2030 se mají emise snížit ve srovnání s letošním rokem o 30 procent. Informovala o tom v úterý Evropská komise. Unie nemá v současnosti limity na emise u těžkých nákladních vozů, na rozdíl od jiných zemí jako USA, Čína, Japonsko či Kanada. Nákladní vozy se na emisích souvisejících s dopravou v Evropské unii podílejí téměř čtvrtinou.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie se dohodla na snížení emisí oxidu uhličitého u nových nákladních vozů a autobusů (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Evropský parlament a Rada Evropské unie, která zastupuje všech 28 členských zemí unie, se dohodly na kompromisu v časných ranních hodinách. Dohoda přichází poté, co se v prosinci země shodly na kompromisu pro snížení emisí u osobních a lehkých užitkových aut.

Evropská unie dosáhla kompromisu. Do roku 2030 se budou muset u osobních aut snížit emise o skoro 40 procent

Číst článek

Dopravní sektor je jediným, ve kterém emise stále rostou. Omezení mají pomoci Evropské unii splnit cíle snížení emisí skleníkových plynů v rámci pařížské dohody o klimatu v období let 1990 až 2030 o nejméně 40 procent.

Po této předběžné politické dohodě musí text v následujících měsících formálně schválit Evropský parlament a Rada Evropské unie. Po jejich schválení bude předpis zveřejněn v úředním věstníku Evropské unie a okamžitě vstoupí v platnost.

Evropské sdružení výrobců automobilů lobbovalo za mírnější snížení cíle emisí pro nákladní vozy. Podle sdružení je možnost elektrifikace u nákladních vozů mnohem nižší než u osobních, zvláště v případě dálkového tranzitu.

Domovem největších výrobců nákladních aut je Německo, kde působí firmy Daimler a MAN ze skupiny Volkswagen. Dalšími evropskými výrobci jsou Volvo, Iveco, Paccar a Scania, napsala agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme