Finišuje stavba dálničního tunelu Pohůrka v Českých Budějovicích. Za dvouleté zdržení může spodní voda

Hrubá konstrukce bezmála kilometr dlouhého dálničního tunelu Pohůrka v Českých Budějovicích je hotová. Klíčová dopravní stavba na okraji krajského města tak míří do finální fáze. Kvůli problémům se spodní vodou museli projektanti kompletně změnit konstrukční postup. To způsobilo více než dvouleté zpoždění. Podle silničářů první řidiči novým tunelem projedou ještě letos.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Momentálně do tunelu instalujeme technologické záležitosti, což jsou kabely, osvětlení, požární vodovod, čidla a další věci nutné pro bezpečnost provozu. Chybí akorát úniková schodiště, která budeme dokončovat koncem srpna,“ popisuje v tunelu Pohůrka stavbyvedoucí Alexander Liga ze zhotovitelské firmy Hochtief.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do dálničního tunelu Pohůrka v Českých Budějovicích se podíval Matěj Vodička

Tunelem prošel už nesčetněkrát. „Snažím se stavbu procházet denně, pokud mám alespoň trochu čas. Ne vždy se mi to daří, ale minimálně čtyřikrát týdně si ji projdu. Potřebuji mít přehled o tom, co se na stavbě odehrává,“ říká.

Hotový je betonový základ, na který se bude pokládat vozovka. „Nebude tu asfaltová vozovka, ale betonová, protože v tunelu těchto parametrů asfalt být nemůže. Budeme tady pokládat cementovo-betonový kryt,“ upřesňuje Alexander Liga.

Předposlední chybějící úsek. Začala stavba dalšího kusu D3, tři a půl kilometrů bude stát 875 milionů

Číst článek

Do finále míří také další části dálničního obchvatu krajského města před tunelem i za ním. Bezmála třicet kilometrů dálnice z Úsilného až do Kaplice – Nádraží bude v provozu zhruba v druhé polovině letošního prosince.

„Nebude to znamenat, že je ta stavba hotová, ale že unese plynulý běžný provoz. My budeme stavbu potom ještě dodělávat, ale pro Ředitelství silnic a dálnic jako investora platí, že v okamžiku, kdy stavba unese bezpečně provoz, předáváme ji řidičům a zbytek, všechny ostatní technologie doděláváme potom,“ dodává mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Veřejnost si část dálnice i tunelu bude moct prohlédnout ještě před zprovozněním. Ředitelství silnic a dálnic chystá na letošní září speciální prohlídku jako symbolickou kompenzaci za dlouhé průtahy a dopravní komplikace spojené s výstavbou.

Matěj Vodička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme