Roční čistý zisk čínské automobilky Geely vrostl o 18 procent. Tahounem byl vyšší prodej sedanů a SUV

Čínský výrobce automobilů Geely Automobile zvýšil v loňském roce čistý zisk o 18 procent na rekordních 12,55 miliardy jüanů (42,36 miliardy korun). Zasloužily se o to především vyšší prodeje sedanů a sportovně užitkových vozidel (SUV). Vzhledem k nejistému vývoji poptávky firma ale ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že letos neočekává růst tržeb.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský výrobce automobilů Geely Automobile | Zdroj: Profimedia

Geely, která je díky investicím mateřské společnosti Zhejiang Geely Holding Group do evropských automobilek Volvo a Daimler nejvýznačnějším čínským výrobcem automobilů, loni zvýšila celkové příjmy na rovněž rekordních 106,6 miliardy jüanů z 92,76 miliardy v roce 2017.

Děláme obchod s luxusem, tvrdí šéf automobilky Rolls-Royce. Těší ho, že bohatnou ženy a mladí

Číst článek

Nedosáhla nicméně na očekávání analytiků, kteří v průzkumu společnosti Refinitiv předpovídali 108,59 miliardy. Zisk odhadovali na 12,8 miliardy jüanů.

Politická a ekonomická nejistota

Společnost loni prodala 1,5 milionu automobilů, což je o 20 procent víc což je o 20 procent víc než 1,25 milionu vozů prodaných v předcházejícím roce. Společnost nicméně ve čtvrtek uvedla, že zhoršení spotřebitelské důvěry v Číně způsobené větší politickou a ekonomickou nejistotou ovlivnilo poptávku.

Odbyt se začal výrazně zhoršovat v posledním loňském čtvrtletí, jen za prosinec klesl o 44 procent.

Geely předpovídá, že letos budou prodeje stagnovat, neboť domácí trh, který je největší na světě, bojuje se zpomalováním hospodářského růstu a oslabením chuti nakupovat spotřebitelů. V loňském roce trh zažil první pokles od 90. let, napsala agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme