Mzdy i zavírání závodů. Na 49 000 zaměstnanců automobilky General Motors začne stávkovat

Jednání o nové pracovní dohodě mezi odbory a automobilkou General Motors se dostala do slepé uličky a všech zhruba 49 000 zaměstnanců v USA v neděli před půlnocí vstoupí do stávky. Oznámil to v neděli odborový svaz United Auto Workers (UAW). Stávka bude prvním větším přerušením práce v GM od roku 2007, upozornily agentury AP a Reuters.

Detroit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o nové pracovní dohodě mezi odbory a automobilkou General Motors se dostala do slepé uličky a všech zhruba 49 000 zaměstnanců v USA v neděli před půlnocí vstoupí do stávky. Oznámil to v neděli odborový svaz United Auto Workers (UAW) | Foto: Rebecca Cook | Zdroj: Reuters

Platnost dosavadní smlouvy mezi odbory a GM skončila v sobotu v noci. Podle zástupců UAW jsou obě strany daleko od vyřešení důležitých bodů, jako jsou mzdy, příspěvky na zdravotní péči, zaměstnávání na dobu určitou, jistota zaměstnání a podíl na zisku.

Další znárodňování ve Venezuele. Úřady zabavily továrnu americké automobilce General Motors

Číst článek

Stávka zřejmě zastaví výrobu GM ve Spojených státech, ale také v Kanadě a Mexiku. GM je největší automobilkou v USA.

Jednání mezi odbory a GM jsou napjatá od začátku hlavně kvůli plánu GM zavřít v USA čtyři závody. Odbory slíbily, že budou proti zavření závodů bojovat. Odbory také chtějí vyšší platy, protože GM vykazuje v Severní Americe rekordní zisky.

Představitelé GM tvrdí, že zavření továren je nutné kvůli změnám na trhu. Upozorňují také, že mzdy a výhody, které dostávají zaměstnanci organizovaní v odborech, jsou vysoké ve srovnání s konkurenčními závody v jižních státech USA, ve kterých nejsou odbory.

Stávka bude první podobnou akcí v GM od dvoudenní stávky v roce 2007, která se uskutečnila v době kolektivního vyjednávání. Bolestnou byla pro automobilku stávka v roce 1998 v Michiganu, která trvala 54 dní a stála automobilku více než dvě miliardy dolarů (46,7 miliardy Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme