Hasiči převzali speciální vozy do extrémních podmínek. Tritony přežijí střely i tlakové vlny

Hasičský záchranný útvar v Hlučíně má od úterý dvě nová speciální auta. Hasiči přebrali největší cisternu v Česku o objemu 21 tisíc litrů a také odolnou stříkačku s označením CZS 15. Té hasiči říkají Triton a používat ji budou při zásazích v extrémních podmínkách.

Hlučín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto je vybaveno tak, aby zvládlo pracovat při požárech v lesích nebo třeba v továrnách, kde hrozí exploze. Záchranný útvar o něj začal usilovat mimo jiné po zkušenostech s likvidováním výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Čeští a němečtí hasiči se domluvili na rychlejší spolupráci při zásazích u požárů na Chomutovsku

Číst článek

„Díky kamerám se jezdí velmi dobře, auto má silnou akceleraci,“ popisuje velitel družstva David Krátký. Už při nastupování je jasné, že se jedná o přetlakovou kabinu. „Posádka je tak stoprocentně chráněná.“

Nové auto bude sloužit především v místech, kde hasičům při zásahu hrozí extrémní nebezpečí. „Konkrétně tam, kde krajští hasiči potřebují pomoct speciální technikou, kterou disponujeme,“ dodává Ivo Adámek.

Nadstandardní ochrana

Na první pohled robustní auto stálo 13,5 milionu korun. Vzniklo doslova na míru pro záchranný sbor.

Jeho největším unikátem je způsob ochrany hasičů. Kabina totiž byla původně vyvinutá pro vojenské účely.

„Úroveň balistické ochrany odpovídá projektilům z ručních zbraní. Odolává střepinám a tlakové vlně, které odpovídají výbuchu 50 kilo TNT,“ upozorňuje Miloš Němec, vedoucí vývoje a konstrukce společnosti Excalibur Army, která měla kabinu při vývoji na starosti.

Hasičský Triton je umístěn v Hlučíně. Zasahovat ale bude po celé zemi.

Ondřej Vaňura, Martin Pařízek, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme