Jak postupovat u dopravní nehody? Poradíme co dělat krok za krokem
Hned z počátku nového roku došlo na českých silnicích k několika tragickým nehodám. Jak v takových situacích správně reagovat? Radiožurnál se zeptal Martina Faráře, ředitele koordinačního oddělení BESIP.
„Pokud jsme svědkem nehody, je důležité zastavit,“ popisuje první krok Martin Farář, ředitel koordinačního oddělení BESIP. „Neprojedu okolo, poskytnu první pomoc. I tu laickou.“
Jenže kde zastavit? „Vždy za havarovaným vozidlem, pokud je to možné, mimo vozovku.“ Myslete na prvním místě na sebe. „Jestli se stane něco i mně, tak už nikomu nepomůžu,“ upozorňuje expert a doplňuje:
„Reakce na místě nehody je téměř pudová. Na poučky si nevzpomeneme, jednáme emotivně. Ani si neuvědomíme, že přebíháme přes dálnici, kde jezdí auta 130 km rychlostí. Nepomůžu nikomu pokud budu ve stresu, budu rozklepaný a nesoustředěný. Sami záchranáři, když přijíždění k nehodě, tak nikdy neběží, aby nebyli zadýchaní a mohli poskytnout první pomoc správně.“
Zapněte světelné znamení, oblékněte reflexivní vestu, až poté vystoupte z auta a jděte pomáhat. Důležitým krokem je také umístění výstražného trojúhelníku.
V loňskom roce zemřelo na silnicích 502 lidí. Je to nejméně od roku 1961 a o 43 lidí méně než v roce 2016. Ve vyspělých zemích je úmrtnost průměrně 25 osob na 1 milion obyvatel.
Pokud si nevíte rady, volejte 112 nebo 155. „Použiji komunikační techniky, abych se uklidnil a odpovídal na otázky, které operátor musí vědět, aby mohl poskytnout zpětnou vazbu záchranářům, kteří míří na místo nehody,“ vysvětluje Farář.
Jaké informace operátor potřebuje? Pokud víte, co máte dělat, označte místo nehody a zjistěte lokalitu. „Všechno je číslované. Mohou napovědět čísla veřejného osvětlení, označení železničního přejezdu, číslo mostku, číslo silnice.“ Je potřeba operátora informovat také o rozsahu nehody. Je rozdíl, zda jde o nehodu motocyklu nebo autobusu, radí Farář.