Kolečko, čtverec, kosočtverec. V celé Evropské unii začalo platit jednotné značení pohonných hmot

Tři jednoduché piktogramy mají od pátku zpřehlednit označování paliv na všech čerpacích stanicích v Evropské unii – tedy i v Česku. Každý druh pohonných hmot dostane jeden symbol. Kolečko, čtverec nebo kosočtverec. Nové značky mají motoristům pomoci rozeznat jednotlivé druhy paliv, jejich názvy si ale budou i nadále určovat samotní prodejci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohonné hmoty. Ilustrační foto.

Pohonné hmoty. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Na tankovací pistoli benzinu je nakreslené kolečko. Nafta na vedlejší hadici je označená čtvercem a plynná paliva najdeme pod symbolem kosočtverce. Motoristé jednoduché značky většinou uvítali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek o novém značení paliv

„Ať je to všude stejné a není problém,“ řekl náhodný respondent Radiožurnálu. „Lidi možná budou reagovat trochu zmateně,“ poznamenal další dotázaný motorista.

A právě zmatkům při tankování mají tyto symboly zabránit. Řidiči dokonce díky nim poznají, kolik biosložky palivo obsahuje. Pokud bude v kolečku písmeno E, znamená to, že v benzinu je etanol.

„Číslovka poté říká maximální přípustný objem biolihu v benzinu. U nafty se nachází čtverec, písmeno B a číslovka 7. To znamená, že v naftě může být maximálně do sedmi procent biosložky,“ vysvětluje Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

Zjednodušení pro motoristy

Symbol bude nalepený nejen na stojanech, ale i na samotných pistolích, jak už dříve  potvrdil mluvčí sítě čerpacích stanic Benzina Pavel Kaidl: „Půjde o doplňkové značení, tzn. že symboly E5, B7 či kosočtverec budeme dávat na palivové stojany a poté i na čerpací pistole. Budou to samolepky, takže neočekáváme finanční náročnost.“

Kaidl ještě dodal, že nové piktogramy stihli vylepit včas. Společnost MOL dokonce začala s označováním už na začátku letošního roku. Lidem si teď stačí zapamatovat pouze tři symboly, podle kterých rozeznají paliva i v zahraničí.

Nové jednotné značení pohonných hmot. | Foto: Lukáš Řezník, Pixabay | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„V každé zemi je jiný obchodní název daného paliva. Nyní to budou mít řidiči jednodušší, protože když se naučí symboly, tak ví, že když používali nějaký typ benzinu E5 v Německu, tak když přijeli do Česka, tak zase musí použít E5,“ dodává Václav Loula.

„Je to zjednodušení a zamezí to lapáliím při změně paliva nebo při nervozitě řidiče, že omylem vzal jinou tankovací pistoli,“ poznamenává.

Biopaliva zastavila německé stíhačky. Technici musí propláchnout všechny nádrže

Číst článek

Loula uzavírá, že k novým symbolům přistoupila nejen Evropská unie, ale přidaly se i další státy jako například Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Norsko nebo Turecko. A piktogramy možná budou časem i nakreslené na vnitřní straně nádrží vozidel.

V Česku jsou podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu téměř čtyři tisíce veřejných čerpacích stanic. Pokud některá z nich nebude mít nové symboly vylepené, hrozí ji od České obchodní inspekce až třímilionová pokuta.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme