Klimatizace není jen pro větší pohodlí. Může upozornit na jiné problémy, ale i způsobit zdravotní obtíže

V létě většina z nás používá klimatizaci v autě téměř automaticky. Teplotní šok mezi vnitřní a venkovní teplotou může ale způsobit řadu zdravotních komplikací.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatizace může způsobit vážné zdravotní problémy. Je nutné se o ni starat. | Zdroj: Pixabay

Každému řidiči se před létem vyplatí nechat si klimatizaci ve voze odborně zkontrolovat v některém ze servisů. Správně fungující klimatizace totiž má vliv nejen na teplotní pohodu v autě.

„Lidi to vnímají jako věc komfortu. Klimatizace má samozřejmě i různé jiné úlohy, hlavně u hybridních aut, ani nemluvě u elektromobilů, kde jsou i baterky chlazené. Ten komfort není jen o tom, že je mi fajn v tom vozidle, ale příliš vysoké teploty způsobují i to, že řidiči jsou méně pozorní, protože organismus je vystavený vyššímu zatížení," potvrzuje Radiožurnálu Mikuláš Erdélyi ze sítě servisů BestDrive.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klimatizace může způsobit vážné zdravotní obtíže, ale také upozornit na jiné problémy v autě.

Špatně fungující klimatizace může navíc řidiče upozornit i na další problémy. „To, že přestane fungovat klimatizace, může mít vliv i na další prvky. Slabě fungující systém klimatizace má za následek zvýšenou spotřebu," dodává Erdélyi.

Ani servis klimatizace ale nezaručí, že vás nepostihnou zdravotní potíže a to především horních cest dýchacích.

„Velké teplotní rozdíly nejsou vhodné pro tělo člověka. Myslím, že se musíme mít rádi a dívat se na to s rozumem. Zkušenosti, které máme tady u nás, jsou bolesti, škrábání v krku, někdo přijde s rýmou, může z toho být až bolavé ucho, vlastně celá oblast hlavy a krku může být postižena," upozorňuje doktorka Gabriela Neškudlová.

Je tedy vhodné klimatizaci v autě používat, nebo raději stáhnout okénko? „Klimatizaci taky používáme v autě, ale střídáme to. Vypínáme, stahujeme okýnka, jak se nám chce," doporučuje otorinolaringoložka Gabriela Neškudlová. Pro zlepšení komfortu v autě je taky vhodné v klimatizaci pravidelně měnit filtry, především alergikům se doporučují ty uhlíkové.

Jan Pastor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme