Klimatizace není jen pro větší pohodlí. Může upozornit na jiné problémy, ale i způsobit zdravotní obtíže

V létě většina z nás používá klimatizaci v autě téměř automaticky. Teplotní šok mezi vnitřní a venkovní teplotou může ale způsobit řadu zdravotních komplikací.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatizace může způsobit vážné zdravotní problémy. Je nutné se o ni starat. | Zdroj: Pixabay

Každému řidiči se před létem vyplatí nechat si klimatizaci ve voze odborně zkontrolovat v některém ze servisů. Správně fungující klimatizace totiž má vliv nejen na teplotní pohodu v autě.

„Lidi to vnímají jako věc komfortu. Klimatizace má samozřejmě i různé jiné úlohy, hlavně u hybridních aut, ani nemluvě u elektromobilů, kde jsou i baterky chlazené. Ten komfort není jen o tom, že je mi fajn v tom vozidle, ale příliš vysoké teploty způsobují i to, že řidiči jsou méně pozorní, protože organismus je vystavený vyššímu zatížení," potvrzuje Radiožurnálu Mikuláš Erdélyi ze sítě servisů BestDrive.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klimatizace může způsobit vážné zdravotní obtíže, ale také upozornit na jiné problémy v autě.

Špatně fungující klimatizace může navíc řidiče upozornit i na další problémy. „To, že přestane fungovat klimatizace, může mít vliv i na další prvky. Slabě fungující systém klimatizace má za následek zvýšenou spotřebu," dodává Erdélyi.

Ani servis klimatizace ale nezaručí, že vás nepostihnou zdravotní potíže a to především horních cest dýchacích.

„Velké teplotní rozdíly nejsou vhodné pro tělo člověka. Myslím, že se musíme mít rádi a dívat se na to s rozumem. Zkušenosti, které máme tady u nás, jsou bolesti, škrábání v krku, někdo přijde s rýmou, může z toho být až bolavé ucho, vlastně celá oblast hlavy a krku může být postižena," upozorňuje doktorka Gabriela Neškudlová.

Je tedy vhodné klimatizaci v autě používat, nebo raději stáhnout okénko? „Klimatizaci taky používáme v autě, ale střídáme to. Vypínáme, stahujeme okýnka, jak se nám chce," doporučuje otorinolaringoložka Gabriela Neškudlová. Pro zlepšení komfortu v autě je taky vhodné v klimatizaci pravidelně měnit filtry, především alergikům se doporučují ty uhlíkové.

Jan Pastor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme