LED diody i snímače rychlosti. Ford vyvíjí kšiltovku pro řidiče náklaďáku, nenechá je usnout

Brazilským řidičům nákladních aut by s únavou mohla pomáhat speciální čepice. Kšiltovku vyvinula automobilka Ford. Řidiče prý začne budit hned při prvních známkách usínání. Výrobce aut tvrdí, že obzvlášť v Brazílii je práce řidiče kamionu nebezpečná a že by tahle novinka mohla zachraňovat životy.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní auto (ilustrační snímek).

Nákladní auto (ilustrační snímek). | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

„Na první pohled je to obyčejná čepice. Celá technologie se ale skrývá uvnitř. Je tam čip, snímač polohy a rychlosti. Ty monitorují pohyby řidičovy hlavy a dokážou tak rozpoznat typický projev usínání - tedy klopení hlavy,“ popisuje nový prototyp Guillerme Telles z brazilské divize automobilky Ford.

Automobilky chtějí vytvořit síť nabíjecích stanic pro elektromobily. Do tří let jich má být v Evropě 400

Číst článek

Jakmile čidla zjistí, že řidič usíná, na čepici se spustí hned několik poplašných signálů. Na kšiltu se rozblikají LED diody a čapka začne pípat a vydávat vibrace.

Všechno se vrátí do normálu až ve chvíli, kdy řidič hlavu znovu narovná. Jak informoval Radiožurnál, kšiltovka je zatím ve fázi prototypu, Ford ale nevylučuje, že by tenhle doplněk začal vyrábět i sériově.

Elektrické šoky

Základní myšlenka takzvaného SafeCapu ale nová není. Už řadu let jsou na trhu budíky na ucho, které začnou pípat při naklopení řidičovy hlavy. V českých vlacích je zase takzvané tlačítko bdělosti - to monitoruje rychlost soupravy a strojvedoucí ho musí mačkat ve správných intervalech.

Nevěřme automatickému svícení, není spolehlivé. Řidiči by si měli sami rozsvěcovat mlhovky

Číst článek

Vývoj nových technologií, které by spánku zabránily, ale dál pokračuje. Příkladem je projekt chytrého náramku STEER, který popisuje jeho spoluzakladatelka Marija Fedosejevová.

„Steer zaznamenává vodivost kůže a taky srdeční tep. Pokud tep řidiče klesne o více než deset procent, náramek zavibruje a začne svítit žlutě. Pokud se bude aktivita srdce i dál zpomalovat, STEER dá uživateli menší elektrický šok a začne zářit červeně,“ představuje nové zařízení Fedosejevová, podle které je výboj pro zdravého člověka neškodný.

Na jiném přístroji pracují zase v Indii - webkamera sleduje pohyby očních víček a řidiče v případě usnutí probudí vibrování celé sedačky.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme