Kožené sedačky, větrání na kličky, palubní hodiny. V Mercedesu 220S jezdil i Dubček

Černé limuzíně s trojcípou hvězdou na přídi se přezdívá „velké křídlo“. Mercedesem 220S jezdil mimo jiné i Alexander Dubček, a to na své diplomatické misi v Turecku na přelomu 60. a 70. let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekal na něj zástup novinářů, Alexander Dubček ale z letiště v Ankaře okamžitě odjel na zastupitelský úřad. 

Černý Mercedes 220S s československou poznávací značkou ho provázel po celou dobu, kdy byl velvyslancem v Turecku. KSČ ho tam poslala na přelomu let 1969 a 1970 kvůli jeho reformním snahám v období Pražského jara.

Nyní sedí za volantem majitel vozidla Jaroslav Větvička. „Takhle řidiči, kteří byli určení pro řízení velké černé limuzíny, zasedli a jezdili v té době jenom po Turecku,“ říká Radiožurnálu s tím, že tento typ vozidla je pro něj samotného srdeční záležitostí – byl to první mercedes, se kterým se jako malý kluk seznámil.

Diplomatickou misi v Turecku musel Alexander Dubček ukončit už v červnu 1970. Komunisté ho jako vůdčí osobnost Pražského jara vyloučili ze strany.

Na pravé zadní sedadlo černého Mercedesu 220S se už nikdy neposadil.

Auta s příběhem

V sobotu 28. dubna 2018 proběhne v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice v Praze akce Grand Veteran. Na jejím pořádání se podílí i Český rozhlas Radiožurnál. Na akci uvidí návštěvníci nejen auta českých a československých prezidentů, ale prohlédnout si mohou také R-stream Českého rozhlasu, ze kterého budou moderátoři vysílat.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme