Kožené sedačky, větrání na kličky, palubní hodiny. V Mercedesu 220S jezdil i Dubček

Černé limuzíně s trojcípou hvězdou na přídi se přezdívá „velké křídlo“. Mercedesem 220S jezdil mimo jiné i Alexander Dubček, a to na své diplomatické misi v Turecku na přelomu 60. a 70. let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekal na něj zástup novinářů, Alexander Dubček ale z letiště v Ankaře okamžitě odjel na zastupitelský úřad. 

Černý Mercedes 220S s československou poznávací značkou ho provázel po celou dobu, kdy byl velvyslancem v Turecku. KSČ ho tam poslala na přelomu let 1969 a 1970 kvůli jeho reformním snahám v období Pražského jara.

Nyní sedí za volantem majitel vozidla Jaroslav Větvička. „Takhle řidiči, kteří byli určení pro řízení velké černé limuzíny, zasedli a jezdili v té době jenom po Turecku,“ říká Radiožurnálu s tím, že tento typ vozidla je pro něj samotného srdeční záležitostí – byl to první mercedes, se kterým se jako malý kluk seznámil.

Diplomatickou misi v Turecku musel Alexander Dubček ukončit už v červnu 1970. Komunisté ho jako vůdčí osobnost Pražského jara vyloučili ze strany.

Na pravé zadní sedadlo černého Mercedesu 220S se už nikdy neposadil.

Auta s příběhem

V sobotu 28. dubna 2018 proběhne v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice v Praze akce Grand Veteran. Na jejím pořádání se podílí i Český rozhlas Radiožurnál. Na akci uvidí návštěvníci nejen auta českých a československých prezidentů, ale prohlédnout si mohou také R-stream Českého rozhlasu, ze kterého budou moderátoři vysílat.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme