Moderní technologie v autech můžou zhoršit řidičské dovednosti, varují psychologové

Dlouhodobé používání inteligentních systémů v autě z vás může udělat horšího řidiče. To je jedno z rizik, na které upozorňuje právě ukončený výzkum olomouckých dopravních psychologů. Šoféři podle něj kvůli asistentům často zpohodlní, jsou při jízdě nepozorní, méně předvídaví a hlavně - víc než na sebe spoléhají na moderní technologie.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Jsou tam, je to dobře, ale musí se kontrolovat, protože technika může vypovědět službu,“ ví si s problémem rady paní Milena, která právě vystupuje ze svého nového auta.

Celníci rozdávali první pokuty za neplatné dálniční známky. Řidiči zaplatili i dva tisíce korun

Číst článek

To majitel autoškoly Josef Lakomý má vozidlo počítači doslova prošpikované. „Mám adaptivní tempomat, mám systém na monitorování únavy řidiče, samozřejmě ABS nebo parkovací systém."

Dvouletý výzkum olomouckých psychologů ukázal, že čeští řidiči mnohdy netuší, co v autě mají a co asistenti umí.

„Většina českých řidičů maximálně slyšela o tom, že některé z těch systémů existují, natož aby si vyzkoušeli, jak se s tím systémem jezdí a dost často přiznávali, že se učili s tím systémem v průběhu jízdy. Občas zareagoval nečekaně a řidič se musel přizpůsobit,“ dodává Lucie Viktorová s tím, že návody téměř nikdo nečte.

Psychologové proto natočili klipy, vypracovali informační brožury pro výrobce, prodejce i autoškoly. Právě Josef Lakomý jednu takovou má a speciální proškolení u psychologů se mu velmi zamlouvalo. „Čerpám z toho doteď a jsem nadšený. Například jsem se dozvěděl, že adaptivní tempomat může také selhat a překvapit řidiče.“

Sám jako instruktor dává přednost praktickému školení. „Můžu si přečíst celou brožuru, jak který systém funguje a jeho výhody a nevýhody. Pokud si to vyzkoušíte v praxi, je to nenahraditelné.“

Podle olomouckých psychologů je třeba mít na paměti, že řidiči s asistenty jsou línější, méně pozorní a méně zodpovědní. Začnou se totiž věnovat jiným věcem, jen ne volantu. A tak platí. Auto stále řídíte vy, asistent je jen vaším šestým smyslem.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme