Nablýskané legendy mezi mopedy. Milovníci babett se sjeli do Chlumětína

Sraz milovníků Babett v Chlumětíně | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Chlumětín na Žďársku je o víkendu skutečnou Mekkou mopedů značky Babetta. Tyto legendární stroje vyráběli v komunistickém Československu. A do starého železa rozhodně nepatří, naopak teď zažívají návrat ke slávě.

Tento článek je více než rok starý.

Chlumětín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chlumětín má asi 200 obyvatel, ale mají tam přes 40 babett. Jedna tak připadá na pět obyvatel, což je největší koncentrace těchto mopedů nejen na Vysočině, ale zřejmě i v cele republice a na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nablýskané legendy mezi mopedy. Milovníci babet se sjeli do Chlumětína. Téma pro Víta Pohanku

Každý rok se proto do Chlumětína sjedou milovníci babett z blízkého i vzdáleného okolí se svými nablýskanými stroji. Nejdelší cestu absolvoval muž z jihomoravského Hodonína, který je vzdálený téměř 200 kilometrů.

Staré babetty se před několika lety daly koupit za pár tisíc korun. Určitá skupina lidí se pak pro tyto stroje vyráběné v komunistickém Československu nadchla a tyto mopedy nyní zažívají návrat ke slávě.

Babetty mají minimální spotřebu a dá se s nimi dojet i docela daleko. Skupina babeťáků z jižní Moravy teď například objíždí Island. Mopedy si přivezly na trajektu. Na Islandu je velmi náročný terén, zvláště ve vnitrozemí, a přesto ho tyto stroje zvládnou.

Sraz milovníků Babett v Chlumětíně | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Pro některé majitele je to jen zábava, ale mluvil jsem i s těmi, kteří jezdí na babettě každý den do práce. Problém podle milovníků těchto strojů pak není ani s náhradními díly. Přestože se babetty už nevyrábějí, díly na ně se dají sehnat třeba v Maďarsku nebo také v Asii, kam se tyto stroje dlouho vyvážely.

Na výměnu dílů nemusí být člověk podle majitelů babet odborník. Pokud alespoň trochu rozumí dvoutaktním motorům a karburátorům, tak je prý pro něj oprava velmi snadná.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme