‚Temná kapitola v dějinách.‘ Volkswagen odškodní zaměstnance pronásledované v době brazilské junty

Německá automobilka Volkswagen odškodní částkou 36 milionů realů (149 milionů korun) své bývalé zaměstnance v Brazílii, kteří kvůli spolupráci firmy s armádou čelili pronásledování v době vlády vojenské junty v letech 1964 až 1985. S odvoláním na automobilku o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín / Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka Volkswagen

Automobilka Volkswagen přebírá odpovědnost za pronásledování zaměstnanců v době brazilské junty. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Brazilská vládní komise pro vyšetření možných pochybení v období diktatury nalezla důkazy, že firmy včetně Volkswagenu tajně pomáhaly armádě vyhledávat možné „podvratné živly“ a potenciálně nebezpečné odborářské aktivisty v řadách svých zaměstnanců.

,Je naší povinností bojovat za lidská práva.‘ Vídeň postaví pomník homosexuálním obětem nacismu

Číst článek

Mnoho z pracovníků bylo podle Reuters vyhozeno, zadrženo nebo zastrašováno policií a po dlouhá léta si nebyli schopni najít novou práci.

Volkswagen uvedl, že ve středu podepsal dohodu o urovnání sporu s brazilským státem a prokuraturou v Sao Paolu, která zahrnuje vyplacení 16,8 milionu realů (69,5 milionů korun) sdružení bývalých zaměstnanců a jejich žijících rodinných příslušníků. Zbytek částky bude věnován na různé lidskoprávní projekty.

Brazilské státní zastupitelství v prohlášení uvedlo, že dohoda ukončí tři souběžná vyšetřování zahájená od roku 2015.

‚Historická dohoda‘

„Je důležité se zodpovědně vyrovnat s temnou kapitolou v brazilských dějinách a podpořit transparentnost,“ uvedla členka představenstva Hiltrud Wernerová v portugalsky psaném prohlášení, které Volkswagen v této souvislosti vydal.

Automobilový průmysl v EU se pomalu zotavuje. Propad prodeje vozů se během léta výrazně zpomalil

Číst článek

O urovnání sporu mimo jiné informovaly německé stanice NDR a SWR a deník Süddeutsche Zeitung.

Historik Christopher Kopper z univerzity v Bielefeldu, kterého automobilka pověřila prozkoumáním případu, sdělil, že se jedná o historickou dohodu. „Je to poprvé, co německá firma uzná zodpovědnost za porušování lidských práv svých vlastních zaměstnanců v případech, které se staly po skončení nacismu,“ řekl Kopper německým novinářům.

Volkswagen v prohlášení uvedl, že ačkoliv Kopperovo vyšetřování odhalilo spolupráci firmy s brazilskými bezpečnostními složkami a vojenskou juntou, neexistují jasné důkazy, že tato spolupráce byla ve firmě institucionálně zavedenou praxí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme