V aféře dieselgate platí tříletá promlčecí lhůta, rozhodl německý soud. Žalobu na Volkswagen odmítl

Majitelé naftových aut, kteří o emisních podvodech koncernu Volkswagen věděli už v roce 2015, ale žalobu se rozhodli podat až v roce 2019 či později, se náhrady škod domáhat nemohou. Takové žaloby označil ve čtvrtek německý Spolkový soudní dvůr za promlčené. Podle nejvyššího německého soudu se tak na emisní skandál vztahuje tříletá promlčecí lhůta.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volkswagen v září 2015přiznal, že do milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software manipulující s testy emisí (ilustrační foto) | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Soud se zabýval žalobou muže, jenž si v roce 2013 koupil naftový vůz, který automobilka softwarově upravila tak, aby záměrně vykazoval nižší emise, pokud byl testován. Žalobu proti koncernu však nepodal hned poté, co se skandál v roce 2015 objevil a ani v nadcházejících měsících, nýbrž vyčkával až do roku 2019.

Pokračování kauzy dieselgate: Použitý software byl nelegální, rozhodl Soudní dvůr Evropské unie

Číst článek

Podobným případům se bude soudní dvůr věnovat i v nadcházejícím roce. U nich ale podle agentury DPA není jasné, do jaké míry byli majitelé o podvodech v roce 2015 informováni.

Aférou známou jako dieselgate se ve čtvrtek zabýval i Soudní dvůr Evropské unie, který rozhodl, že software používaný koncernem byl nelegální. Podle agentury DPA se tak pět let od vypuknutí aféry otevírá cesta k dalším soudním sporům, v nichž by mohla být pozice zákazníků výrazně silnější.

Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software, který umožňoval manipulovat s testy emisí. Auta díky tomu při kontrolách produkovala výrazně méně emisí než při běžné jízdě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme