Nestačí pouze vyměnit zimní pneumatiky za letní. Po zimě je potřeba i prohlídka auta, tvrdí mechanici

Řada servisů právě v těchto dnech láká řidiče různými akcemi na letní prohlídku jejich aut. Taková kontrola vozu stojí několik stokorun, ale může odhalit případné poruchy, které by v budoucnu stály mnohonásobně víc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automechanik mění pneumatiky

Automechanik mění pneumatiky | Foto: Lenka Šipošová

„Přezouvají se pneumatiky a dělá se nějaká základní kontrola vozidla, abychom měli nějaké informace o stavu vozidla po zimní sezóně, která opravdu klade velké nároky na technický stav vozidel," popisuje běžný postup kontroly v autorizovaném servisu BestDrive Mikuláš Erdélyi.

Ten všem řidičům jednoznačně radí preventivní kontrolu auta před létem podstoupit. „Doporučuji ji i kvůli tomu, že systémy vozidel jsou už na úplně jiné úrovni, na které jsme byli zvyklí 20, 30 let zpátky. Doporučuji, aby tuto práci svěřili odborníkům, kteří jim dají, ne za tak moc peněz, aby se jim to nevyplatilo, komplexní informaci o tom, v jakém stavu mají vozidlo. Preventivní servis stojí vždy méně peněz, než řešení následných havárií," dodává pro Radiožurnál Erdélyi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po zimě je potřeba auto připravit na letní sezónu. Jak? To si poslechněte v reportáži Jana Pastora.

Ne všichni řidiči si ale svůj vůz nechají před létem zkontrolovat. Patří mezi ně například pan Tomáš z Prahy. „Poměrně dost jezdím, tak mi to vychází tak, že jednou ročně jezdím na klasickou servisní prohlídku. Zimu, léto zvlášť neřeším," řekl pan Tomáš.

Ale také on nechá svůj automobil pravidelně prohlédnout. „To znamená, vozidlo zvednout na zvedáku, zkontrolovat spodek vozidla. Zkontroluje se stav výfukové soustavy, zkontroluje se možný únik paliva z nádrže. Dále se zkontrolují a seřídí přední světlomety, kontrolu funkčnosti klimatizace a její následné vyčištění," vysvětluje Miroslav Knap z Mototechny, co pak taková kontrola obnáší.

Pokud ale nechcete s autem do servisu, minimálně si před létem zkontrolujte hladinu oleje, doplňte vodu do ostřikovačů a vyplatí se také vyměnit gumy na stěračích.

Jan Pastor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme