OBRAZEM: Historické vozy a hluk starých motorů. V Praze odstartoval závod Tisíc mil československých

Centrem Prahy ve čtvrtek projely desítky závodních aut jako z filmů pro pamětníky. Z Opletalovy ulice ráno odstartoval další ročník obnoveného závodu Tisíc mil československých. Vůbec poprvé se jel v roce 1933, letos do Bratislavy a zpátky vyrazilo přes sto historických strojů. Na místě natáčel i Radiožurnál, start závodu zdokumentoval redaktor a fotograf David Macháček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přesně s úderem šesté ranní vyrazila první posádka, v krásném bílém kabrioletu Praga 500. Design a estetika převážně meziválečné doby přilákala desítky starších i mladších automobilových nadšenců a zaujala i kolemjdoucí.

Pražský závod plochodrážního GP opanoval Polák Janowski, Kvěch si dojel pro třinácté místo

Číst článek

„Startují v minutových intervalech. Je to takřka dvě hodiny. Po ránu má první půlka slabších vozů relativně volnou cestu přes Prahu. Když budeme startovat v osm, tak do Bratislavy nikdy nedojedeme,“ vysvětlil pro Radiožurnál důvody pro brzký start ředitel závodu Miroslav Krejsa.

Mezi účastníky sice žádní pamětníci původního závodu nejsou, některé stroje v něm ale před zhruba devadesáti lety obsazovaly i nejvyšší příčky. „Jsou tady hned dvě Pragy Alfa, která skutečně vyhrála první ročník v roce 1933. Potom je tu Aero Supersport. Nejstarší jsou dva stejně staré (automobily) z roku 1922, Praga a Bentley,“ popsal Krejsa.

Současná verze Tisíce mil československých je oproti té původní kratší. „Trasa vede, kde je to možné. Po původní trase v meziválečných ročnících jezdili bez zastávky Praha-Bratislava-Praha-Bratislava-Praha čili těch tisíc mil. My toho ujedeme o něco více, letošní porce je zhruba ke 1300 kilometrům,“ dodal ředitel závodu.

Zpátky do Prahy se závodníci vrátí v sobotu v podvečer k Národnímu technickému muzeu.

Adam Bejšovec, David Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme